Trileçe me Nutella

Trileçe me Nutella

Recipes named Trilecce because its sugared is very tasty with milk. ingredients: 4 s , 12 teaspoons of sugar , 12 tablespoons of oil , 12 tablespoons milk 12 tablespoons ...

Ja si ta përgatisni mishin me shije fantastike

Ja si ta përgatisni mishin me shije fantastike

First, to clarify what is the flesh of chopped or cut into small pieces, which can be for goulash or gjuveç. Preparing beef recipe yesterday, I realized that there are ...

Ëmbëlsirë me kokos e çokolatë

Ëmbëlsirë me kokos e çokolatë

ingredients: 5 eggs 1 cup sugar 150 gr nuts coconut 200 g chocolate 250 ml sweet cream ( HOPL ) Preparation: At first we separate the egg whites from the ...

Rreth Ushqimit dhe Kuzhinës

Receta antike që shëron pothuajse secilën sëmundje

Receta antike që shëron pothuajse secilën sëmundje

Recipes based in Boca blueberries and spruce, immersed in wine, in fact, ...
Gjashtë mënyra për të humbur peshë

Gjashtë mënyra për të humbur peshë

Mbipesha është një nga problemet që te njeriu shkaktojnë sëmundje të ndryshme. ...
Dhjetë fuqi të jashtëzakonshme shëruese të uthullës

Dhjetë fuqi të uthullës

Nga ndikimi në humbje të peshës, zbardhja e dhëmbëve e deri te ...
Bimën mesdhetare që nuk guxojmë ta harrojmë

Bimën mesdhetare që nuk guxojmë ta harrojmë

Origano në mjekësi është përdorur edhe në kohët antike, kur me gjethen ...
Konsumoni dardhë, forcon zemrën

Konsumoni dardhë, forcon zemrën

Konsumoni dardha, forcon zemrën, kurse farat e saj ndihmojnë te sëmundjet e ...
20 ushqimet per te mundur diabetin

20 ushqimet per te mundur diabetin

Cfare konsumoni mund tju ndihmoje të kontrolloni dhe luftoni diabetin. Sa herë ...
Pasojat e pazakonshme të ushqimit që hamë çdo ditë

Pasojat e pazakonshme të ushqimit

Fusim në trup aq gjëra të ndryshme, sa që nëse sëmuremi është ...
Lëngu i perimeve heq kilet e tepërta

Lëngu i perimeve heq kilet e tepërta

Këtu kemi një mënyrë të befasishme që ka ndryshuar thellësisht dietën e ...
Edukata e ngrënies

Edukata e ngrënies

Ku t’i vendosni pirunin dhe thikën pas ushqimit? Kjo është diçka që ...

Latest News

Tortë me çokollatë dhe banane

Tortë me çokollatë dhe banane

Stained bananas have at home? This is the recipe for you. Ingredients for the cake: 400 g sugar 245 g flour 75 g cocoa 1 medium spoon half of baking powder 1 teaspoon of baking soda and a half high Some salt 2 eggs 2 bananas print 240 ml warm water 120 ml milk 120 […]

Continue Reading
Tiramisu në gotë

Tiramisu në gotë

Tiramisu is one of the currently most modern sweets. It originates from Italy and is known worldwide prescription. It dominates the taste of coffee and is not too heavy to be consumed. Products that are needed for the preparation of tiramisu (for 6 persons) * 300 ml brown * 5 yellow eggs * 150 g […]

Continue Reading
Supë me patate e proshutë

Supë me patate e proshutë

ingredients 2 teaspoons butter Half a cup of chopped onion 2 cups peeled potatoes and cut into cubes Half a cup of water

Continue Reading
Picë me vezë, e shpejtë dhe e lehtë, mësojeni

Picë me vezë, e shpejtë dhe e lehtë, mësojeni

All lovers of pizza should you learn this fantastic recipe . ingredients: 6 eggs 2 tablespoons cornstarch 200ml milk 200g bacon 200g grated cheese ketchup olives Oregano Oil salt Preparation : 1 . Mix eggs with milk , salt and flour , then place them in a saucepan with oil .2 largest . At low […]

Continue Reading
Tortë me biskota

Receta e ditës: Tortë me biskota

Ingredients: 1 liter sweet cream ( HOPL ) 150 g chocolate 400 gr square biscuits 1 cups water 1 cups sugar 2 tablespoons rum extract instructions : Nxejme to a boiling point of cups of cream and chocolate shtojem in mangled . Stir until chocolate melts . Melted chocolate and let cool. We started by […]

Continue Reading
gurabia me kokos

Gurabia me kokos

Continue Reading
Për ju që pëlqeni Picë me patate

Për ju që pëlqeni Picë me patate

ingredients: 4 eggs , 4 potatoes , 50 g sausage or salami , 1 green pepper , salt , black pepper , 1 tomato , minced rind cheese Preparation: Potatoes cut into small cube of make it red hot in a pan with a little oil ,, then take small sausage cut ,, 3 beat […]

Continue Reading
Sallatë që do e adhuroni

Sallatë që do e adhuroni

In a dish mix red onion, Estragon , cheese and olive oil , the kriposim , spices and cast aside . Ngrohim little oil in the pan , and add the bacon and fërgojmë until it becomes brittle and then pour the oil . The ngrohim front grille and bake the bread on both sides […]

Continue Reading
Kifle të shpejta me djathë

Kifle të shpejta me djathë

ingredients: flour 2 egg whites 100g butter 1 cup yogurt 1 baking powder cheese salt Preparation: In a container of yogurt mix with the egg whites , baking powder and salt . Once we are well mixed begin to add the flour and softened butter . Add flour until it forms a dough that is […]

Continue Reading
Torta magjike me çokollatë

Torta magjike me çokollatë

A super – delicious cake with chocolate . Suitable for all! Ingredients: 4 cups cups miell4 sheqer¾ cup baking cocoa pluhur2 teaspoon for teaspoon pjekje1 pjekje1 teaspoon powdered kripë2 kafe1 vezë1 cup demitasse cup vaj1 kos½ extract teaspoon black vaniljeÇokollatë Preparation : 1 . Warm preset oven to 175 degrees C. Take a round cake […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins