Gjellë me presh, selino e domate

Për 4 persona nevojiten:

 • 2 presh të prerë në rrota të trasha ,
 • 1 kg selino ,
 • 1 lugë gjelle pelte domate ,
 • ½ filxhan oriz ,
 • 1 filxhan vaj ulliri ,
 • Kripë ,
 • Piper i freskët i grirë ,
 • 1 vezë ,
 • Lëngu i 1 1/2 limoni.

Përgatitja:

 1. Vendosni selinon për 2-3 minuta në ujë që zieni dhe kullojeni.
 2. Vendosni në një tenxhere preshin dhe kaurdisen në zjarr mesatar, duke e përzier derisa të thithë gjithë lëngun.
 3. Shtoni selinon dhe vajin e ullirit, përziejeni dhe mbulojeni me ujë. Pasi të marrë valë, hidhni përsipër perimet me oriz, pa i përzier dhe mbulojeni tenxheren. Lëreni ushqimin të gatuhet ngadalë, për 10 minuta.
 4. Shtoni pelten e domates, kripën, piperin dhe përziejeni. Nëse nevojitet, shtoni edhe pak ujë.
 5. Përgatisni vezën me lëngun e limonit, hidheni sipër ushqimit dhe hiqeni enën nga zjarri.
Be Sociable, Share!

Tags: ,

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/gatojca/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273