Krem cokollate

Për të përgatitur krem çokollate nevojiten :
*4-5 filxhane çaji qumësht
*2 vezë
*1 filxhan çaji – ujë
*2 filxhane kafeje – sheqer
*3 lugë kafeje – nisheste
* 1 lugë gjelle – kakao
Krem çokollate është ëmbëlsirë e përgatitur me qumësht, vezë, sheqer dhe përbërës tjerë në sasi të vogla.

Përgatitja
Në një enë me fund sferik hidhen vezët, nishesteja, kakao (i shkrirë me pak ujë të vokët) dhe ujë i ftohtë. Përzihet mirë, pastaj hidhet qumështi i vluar. Masa vihet në zjarr dhe përzihet derisa të trashet. Kremi i përgatitur hidhet nëpër filxhane dhe lihet për t’u ftohur.

Be Sociable, Share!

Tags:

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/gatojca/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273