Pije me kafe

Përbërësit për 4 persona:

  • 3 dcl ujë,
  • 2 lugë kafe,
  • pak kakao,
  • 50 dcl sheqer,
  • sheqer vanilje,
  • krem qumështi,
  • 4 copa të vogla çokollate.

Përgatitja:

Hidhni kafen në një tenxhere me 1/2 gotë ujë, pastaj shtoni kakaon, sheqerin, vaniljen dhe amalgamojini në zjarr të avashëm derisa të shkrijë sheqeri. Lëreni të ziejë për dy minuta pastaj hiqeni të ftohët. Hidheni në një enë metalike të cekët e të gjerë dhe vendoseni në ngrirje për 20- 30 min. Pastaj trazojeni me pirun përbërjen qe po fillon të ngrijë. Përsëriteni për 8-10 herë duke e lënë përbërjen në ngrirje për rreth 14 orë, derisa të ketë ngrirë mirë. Copëtojeni përbërjen e ngrirë me një thikë pastaj hidheni në gota të gjata që duhet të ftohen më parë në frigorifer.
Kompletoheni me krem qumështin qe i keni dhënë formë dhe 1 copë çokollatë.

Kjo recetë është lexuar :1333

Be Sociable, Share!

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/gatojca/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273