Presh me proshute dhe djath

Perberesit:

  •  1 kg presh (4 te medhenj)
  •   250 ml qumesht
  • 1 pako pure patatesh
  • 300 gr kackavall i bute
  • 8 feta proshute
  • yndyre per taven
  •  majdanoz
  • piper

Pergtitja:

Pastroni preshin dhe priteni terthorazi. Vendoseni ne nje ene dhe mbulojeni me uje te valuar me kripe dhe lereni 12-15 minuta. Ziejeni 1/2 uje me 1 luge kafe kripe, dhe shtoni purene e patateve dhe qumeshtin, trazojeni per 1 minute derisa pureja te jete gati, sperkateni me arre moskat, trazojeni perseri dhe hiqeni nga zjarri. Hiqni preshin nga uji, thajeni dhe lereni te ftohen. Pastaj secilin prej tyre mbeshtilleni me nje fete djathi dhe nje fete proshute. Purene e patateve hidheni ne nje tave te lyer me yndyre dhe siper saj vendosni preshin. Piqeni ne furren e ngrohur me pare ne 200′C per 15-20 minuta. Kur ta nxirrni nga furra sperkateni preshin me mjadanozin e grire holle dhe me piper.

Be Sociable, Share!

Tags: , ,

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/gatojca/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273