Embëlsirë me fruta mali dhe ajkë

Embëlsirë me fruta mali dhe ajkë200gr biskota
100gr gjalp
50gr qokollade e zezë (60% kakao)
10gr kakao

Kremi:

400gr ajkë
400ml krem pana Hopla
400gr fruta mali
150gr sheqer
10gr zhelatinë

Së pari shkrihet gjalpi bashk me qokolladë, pastaj ia shtojmë biskotave te grimcuara bashk me kakaon. Këtë masë e shtriejmë në tepsi dhe e lëmë të qëndroj në ftohës.

Në enë vendosim frutat e malit bashk me sheqer dhe I ziejmë për 10 min. Më pas I bluajmë dhe I lëmë në një anë të ftohen.

Zhelatinën e vendosim në një enë të vogël me dy, tri lugë ujë , në anën tjetër 50ml ujë i nxejmë dhe pak para vëlimit ia shtojmë zhelatinën e përziejm mire dhe menjëherë ia shtojmë frutave të malit.

Hopllën e përziejm me mikser derisa sa ë formohet krem I forte, pastaj ia shtojmë ajkën dhe frutat e malit. I përziejm mire dhe tërë masën e vendosim përmbi biskota, ku duhet t qëndrojë në ftohës së paku 2 orë.

Be Sociable, Share!

Tags:

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.


Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /home/gatojca/public_html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273