Archive | Drinks RSS feed for this section
Kompost me kumbulla

Kompost me kumbulla

Përbërsit : 1,5 kg kumbulla 4 luge gjelle sheqer 1/2 lt uje. Përgaditja :  Kumbullat lahen dhe hidhen ne tehxhere.I shtohet siper sheqeri (mund ta shtoni ose pakesoni sasine e sheqerit sipas deshires, me masen qe kam dhene une del dicka qe nuk eshte shume e embel por as e tharet). Lijeni te zihen ashtu […]

Continue Reading
Pije verore me qumesht e luleshtrydhe

Pije verore me qumesht e luleshtrydhe

200 gr luleshtrydhe, 2 gota qumesht shume te ftohte, 2 luge sheqer. Pergatitja: Pasi lajme e kullojme luleshtrydhet, i presim ne 4 pjese e i veme ne mikser me sheqerin. Pasi jane bere pure (dmth pak sekonda), shtojme qumshtin e ftohte dhe vazhdojme ta punojme me mikser te gjithen. E leme per 1 minute me […]

Continue Reading
Milkshake me shije kafeje

Milkshake me shije kafeje

Përbërësit: 1 pintë (=0.568l) akullore me shije kafeje, 2 lugë çaji llum kafeje, 4 deri në 6 lugë të vogël akullore me vanilje pudër kafeje. Futeni akulloren në përzjerës. Shtoni rum dhe llumin e kafesë. Përziejeni në gradacion të lartë derisa të bëhet kremoze e butë. Futeni në gotë të gjatë, dhe shtoni nga një […]

Continue Reading
Kafe franceze pikante

Kafe franceze pikante

Përbërësit: 1 lugë çaji lëkurë portokalli të grirë e të freskët, 1/2 lugë çaji kanellë, 1/4 luge çaji arrë hindi, 5 karafilë të plotë (erëz), sasi të njëjtë kafeje që pini përditë. Shtoni përbërësit e mësipërm sëbashku zijini normalisht (përveç portokallit). Vendosni një lëkurë portokalli në fund të gotës tuaj. Shtoni kafenë dhe shtoni sheqer […]

Continue Reading
Lëng Trëndafili

Lëng Trëndafili

Ne nje ene nga gjami(tegell disa i thone) vendosni perafersisht 50-60 petale trendafili (7-8 trendafila)..pastaj aty  vene ujin derisa eshte mbushur deri tek gryka enes . Pas saj hudhni 2 limontosa te tere mbi uje dhe petale ..mbi ene  vendoseni nje qese(llastik) dhe lidheni mire e mire . Enen nga gjami  lëreni me përbësit lëreni të […]

Continue Reading
Lëng Shtogu

Lëng Shtogu

Lëng (Shurup) Shtogu – Nevojiten: 40lule shtogu, 5 litra uje, 4 kg. sheqer, 5 qese limontos (nga 10 gr.) dhe lengu i dy limonave. Pergatitja: Nga uji dhe sheqeri zihet sherbeti dhe lihet te vloje afro 20 minuta. Ne sherbet te ftohur qiten l…ulet e shtogut (te lara dhe te kulluara), limontosi dhe lengu i dy […]

Continue Reading
Lëng perimesh

Lëng perimesh

Lengu i perimeveeshte pregatitja baze pers supa  e rizoto, por mund te shijohet edhe thjesht duke shtuar disa makaronat te vogla ne te. Ne kete menyre mund te evitojme perdorimin e koncentrates se perimeve,e cila edhe pse eshte praktike ne perdorimin e perditshem, nuk mundet kurre te kete vlerat ushqyese te lengut te perftuar nga perime […]

Continue Reading
Luleshtrydhe me banane

Luleshtrydhe me banane

Përbërësit për 6 veta : 1 kuti me 250 gram luleshtrydhe të prera në copa dhe të lara 2 banana të pjekura shumë, të grira 750ml( 3 filxhanë) qumësht 260 gr( 1 filaxhan) kos me shije vanilje Përgaditja : 1.Vendosni gjysmat e luleshtrydheve , bananeve, qumështit dhe kosit në një mikser dhe  përzjejini derisa të […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins