Archive | Meat RSS feed for this section
Bukë e pjekur me vezë dhe proshutë

Bukë e pjekur me vezë dhe proshutë

Try this recipe in the morning or evening , to enjoy the maximum order breakfast and dinner or different than usual. French bread at 1 , 5 eggs , 1/3 cup shmand , 4 pieces of bacon , four pieces of cheese – cheese , 2 green onions into thin slices . In a medium […]

Continue Reading
Pire me perime

Pire me perime

Përbërësit: Për perimet: • l presh i larë mirë dhe i prerë horizontalisht në copa • 2 qepë të mesme, të qëruara dhe të prera në copa të vogla • 3 (500 g) patate, të qëruara dhe të prera në copa të vogla • 3-4 (300g) karota, të qëruara dhe të prera në copa lë […]

Continue Reading
Oriz dhe brokoli në furrë

Oriz dhe brokoli në furrë

Përbërësit për 4 persona: – Oriz 250 g – Brokoli 600 g – Qepë të kuqe 1 – Vezë 1 – Vaj ulliri 2 lugë gjelle – Djathë kaçkavall i grirë – Borzilok i freskët – Kripë dhe piper i bardhë Përgatitja: Lani brokolin dhe ndajeni në pjesë më të vogla. Hidheni në një tenxhere […]

Continue Reading

Çorbë me patate

Përbërësit: -1 kg patate -1 – 2 qepë -1 – 2 speca -2 karrota -1 – 2 domate -Kripë -Biber t’kuq -Biber t’zi -Vaj Përgatitja: Qepën e grijmë dhe e kaurdisim me spec, karrota, kripë dhe biber te kuq, pastaj ia shtojmë patatet e prera në formë kubi. Ashtu së bashku i kaurdisim për disa […]

Continue Reading
qofte

Qofte

Përbërësit: -0.5 kg mish të bluar -1 qepë -2 vezë -3 lugë miell -1 lugë e mesme kripë -1 lugë e mesme biber të kuq -Biber t’zi Përgatitja: Brumin e qyfteve të përbërë nga mishi i bluar,vezët,qepa e grirë etj. e lëmë për afër 3 orë në frigorifer. Së pari i formësojmë qyftet i fusim […]

Continue Reading
Tavë me bamje

Tavë me bamje

Përbërësit: -1 kg mish viçi -1 kg bamje -2 kepë -200gr gjalpë -2 – 3 domate -2 limona -Kripë -Biber të kuq -Biber të zi Përgatitja: Mishin e presim në copëza dhe e kavërdisim me qepë, kripë, biber t’kuq dhe domate. Bamjet e pastruara i lëmë gjysmë ore në lëngë të limonit, pastaj i kullojmë, […]

Continue Reading
File pule me spinaq

File pule me spinaq

Përbërësit: -800 gr file pule -8 lugë spinaq të zier -djath -krip dhe erëza të përziera -1 vezë -pak miell Përgatitja: Filet i premë në mes në mënyrë që të krijohet si një “xhep” në copën e mishit. Në atë “xhep” vendosim pak spinaq të zier dhe të kulluar dhe pak djath. I mbyllim dhe […]

Continue Reading
corb

Çorbë me oriz

Përbërësit: -200 -300 gr mish pule -1 gotë oriz -100gr gjalpë apo 1dl vaj -1 lug gjelle kripë -2 lug miell -2-3 thelba hudër -Biber t’kuq -1 ajkë Përgatitja: Në mjë enë me 2l. ujë e zijmë mishin e pulës me kripë , mandej ia shtojmë orizin. Pasi që të zihët orizi, çorbës ia shtojmë […]

Continue Reading
Sarma me lakra turshi

Sarma me lakra turshi

Përbërësit: -1 kokë lakre turshi -1 kg mish të bluar -2 qepë -1 gotë oriz -150 gr tlyn ose vaj -1 lugë gjelle kripë -Biber t’kuq (1 lug gjelleje) -Biber t’zi (1 lugë qaji) Përgaditja: Mishin e bluar e kavërdisim me qepë dhe ua shtojmë orizin, kripën, biberin e zi dhe biberin e kuq sipas […]

Continue Reading
Mish ragu bizele

Mish ragu bizele

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins