Archive | Soups RSS feed for this section
Supë e ftohtë me kastravecë

Supë e ftohtë me kastravec

Për 6 persona nevojiten: 6 kastravecë , 1 kokërr domate , 1 degë selino , 2 lugë gjelle vaj ulliri , 2 filxhanë me kos , 1 qepë e njomë e lëngu dhe lëkura e grirë e një kokrre limoni , 2 lugë gjelle majdanoz 2 lugë supe kopër , 2 lugë supe borzilok i […]

Continue Reading
Supe me laker turshi

Supe me laker turshi

Lakra turshi selektohet, lahet dhe po te jet sjume e tharet, mbahet 1-2 ore ne uje te ftohet, shtrydhen dhe grihen holle. Per 4-5 persona duhen: laker turshi 500g, patate 2-3 kokrra, karota 2-3 cope, selino 1 kokerr, domate 2 kokrra ose 1/2 luge salce, yndyr 1 filxhan kafeje, kripe, piper, flete dafine e majdanoz […]

Continue Reading
Supe peshku me perime

Supe peshku me perime

Perberesit: Për 4-5 persona duhen: Lëng peshku 1,5 litra, patate 2-3 kokrra, karota 3-4 copë, mashurka 8-10 copë, selino, vaj 3-4 lugë gjelle, domate 2 kokrra, kripë, piper, majdanoz, dafinë. Procedura: Patatet, karotat, mashurkat dhe selinoja, pastrohen e priten në copa kubike. Në tenxhere me vaj (mundësisht vaj ulliri) kaurdiset qepa e grirë hollë, pastaj […]

Continue Reading
Supe me selino

Supe me selino

Perberesit: -2 selino mesatare (perdoret pjesa e bardhe e rrenjes per kete supe dhe jo kercelli) -200 gr kos -1 luge miell (mund te perdorni dhe miell dietik) -lengu i nje limoni -pak kripe dhe piper i zi -uje rreth 1 lt ose leng mishi 1 lt -pakez koper e grire -1 luge pana ne […]

Continue Reading
Supë krem patate

Supë krem patate

Përbërësit: – 1.5 lit. ujë – 3 patate – 5 thelpinj hudhër – 2 kocka të supës (koncentrat pule ose vici) , majdanoz,veget,piper i zi,senf (mustard) dhe 2 lugë kos. Pregatitja: Patatet grihen në rende nga ana më e imët dhe hidhen në ujë të nxeht,pastaj i shtohen hudhrat e copëtuara dhe kockat e supës,pas […]

Continue Reading
Supe me presh dhe qepe te njoma

Supe me presh dhe qepe te njoma

Përbërësit -1 qepe mesatare -1 filiz preshi i fresket -4 gota uje -1 gote leng mishi pule -3 luge gjelle vaj ulliri Per salcen qe do ti hidhet siper: -2 qepe te njoma te prera holle -1 filxhan kafeje krem qumeshti -2 luge gjelle leng limoni -lekura e grire e nje limoni -nenexhik i fresket […]

Continue Reading
Supe me qofte

Supe me qofte

Perberesit: Për 4 -5 persona duhen: Qofte te vogla, 1 e verdhe e vezes, 1 luge kos , majdanoz, 50 gr vaj, 3 lugë gjelle miell, lëng mishi 1.5 litra, gjysmë kokërr limon, kripë dhe piper të zi. Qoftet kaurdisen pak me vaj, shtohet ujë i vluar në masën që nevojitet për supën dhe lihet […]

Continue Reading

Çorbë Gore

Përbërësi: – 300 g të brendshme qengji – gjalpë – 50 g hudhra – 1 gotë kos ose dhallë – 2 filxhan kafeje oriz – 3 lugë supe miell – kripë e piper Gatimi: 1. Lajini dhe pastrojini të brendshmet e qengjit, pritini në kubikë dhe vendosini për t’u zierë. 2. Herë pas here gjatë […]

Continue Reading
Supe me miell dhe mish pule

Supe me miell dhe mish pule

Përbërsit: -4 krahe pule -2 luge gjelle miell -1L uje -2 luge gjelle gjalpe -2 thelbinj hudhre -kripe -piper -majdanoz -1 kokerr limon Krahet e pules skuqen mire ne nje tenxhere te thelle me 1 luge gjelle gjalp, ne nxehtesi mesatare, derisa mishi brenda te mos jete me i kuq dhe perjashta te kete zene […]

Continue Reading
carrotsoup

Supe me karrota dhe patate

Perbersit: -20 g gjalpe – 1 qepe -3 karrota -2 patate -1 l brodo -150 ml krem qumeshti i tharte ose 150 ml kos -2 luge koprre te grire Proçedimi Pastroni dhe qeroni perimet. I prisni ne kube dhe i skuqni per 5 minutane nje tigan ku me pare keni shkrire gjalpin.Shtoni brodon dhe lereni […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins