Archive | Pastry RSS feed for this section

Ëmbëlsirë me kokos e çokolatë

ingredients: 5 eggs 1 cup sugar 150 gr nuts coconut 200 g chocolate 250 ml sweet cream ( HOPL ) Preparation: At first we separate the egg whites from the yolks separately and beat them with sugar until obtain a homogeneous mass in the form of foam. I add the coconut and bake in oven […]

Continue Reading
Kek me çokollatë

Kek me çokollatë

Ingredients: 350g butter, softened 675g sugar 250 ml milk 1 tablespoon lemon juice 90g cocoa 260g flour 5 eggs at room temperature Vanilla sugar 15g 1 Nescafe 3n1 mixed with 50ml of boiling water Baking powder 1 teaspoon salt Preparation: 1. Nxejeni oven to 165C. Mix lemon juice with milk and leave aside. Then, enter […]

Continue Reading
embelsire e shpejte nuk ka nevoje per pjekje

Ëmbëlsirë e shpejtë: Nuk ka nevojë për pjekje

      Cakes which is prepared quickly and does not need to be baked – is ideal for all occasions. It is wonderful for those who like soft and creamy composition. It can be prepared in a version with fruit, but also chocolate. Ingredients: 500 gr. cream powdered (icing) 6 dl mineral water from […]

Continue Reading
caramel-cake-2

Caramel Cake

Instructions: Milk, 3 tablespoons cocoa, 3-4 tablespoons sugar mixed well and then put to boil. Once caught measures, mix well until thick and looks like melted chocolate. Shake the egg yolks with the remaining sugar until color and add bleach to the mass of boiled cocoa. Margarine, softened and mixed with flour for baking powder. […]

Continue Reading
Biskota role

Biskota role

Përbërësit: Për brumin: -200 gr. margarinë -2 vezë -Gjysmë gote e çajit vaj -1 gotë e gjysëm e ujit sheqer pluhur -Gjysmë gote e ujit niseshte -1 pecivë (pluhur për pjekurina) -1 sheqer vanille Miell deri sa bëhet një brum i butë Çokollatë për mbushje dhe sheqer pluhur për përsipër. Përgatitja: Së pari me të […]

Continue Reading
Toblerone

Toblerone

Përbërësit: -3 vezë, -300 gr. sheqer, -200 gr. çokollatë për ëmbëlsira, -250 gr. Margarinë, -2 lugë të supës kakao, -100 gr. susam, -100 gr. kikirika të grimcuar, -200 gr. keksa të bluar, Për glazurë: -150 gr. çokollatë për ëmbëlsira, -2 lugë të supës vaj. Përgatitja: 1. Në tigan hedhim margarinin që të shkrihet në temperaturë […]

Continue Reading
Reçel prej manaferave

Reçel prej manaferave

Përbërësit: -2 kg manaferra -2 kg sheqer Përgatitja Manaferat e pastruara I hedhim në enë të përshtatshme, sipri ua shtojmë sheqerin( apo një rënd manafera, një rënd sheqer) dhe ashtu I lëmë 1-2 orë. Pasi që manaferat e lagin sheqerin dhe e lëshojnë langun, I zijmë afër një orë në temperaturë jo shumë të lartë. […]

Continue Reading
Kadaif me Arra

Kadaif me Arra

Kadaifi eshte nje embelsire turke shume e njohur edhe ne vendin tone, e cila pregatitet vecanerisht me rastin e festave fetare. Perberesit per 10-12 persona : 1kg kadaif ne fije 1/2kg arra te qeruara 1/2kg gjalp 2 luge te vogla kanelle …per shurupin : 1l uje 1.5kg sheqer 2 luge leng limoni PREGATITJA E MBUSHJES Arrat e qeruara, […]

Continue Reading
Embëlsirë me fruta mali dhe ajkë

Embëlsirë me fruta mali dhe ajkë

200gr biskota 100gr gjalp 50gr qokollade e zezë (60% kakao) 10gr kakao Kremi: 400gr ajkë 400ml krem pana Hopla 400gr fruta mali 150gr sheqer 10gr zhelatinë Së pari shkrihet gjalpi bashk me qokolladë, pastaj ia shtojmë biskotave te grimcuara bashk me kakaon. Këtë masë e shtriejmë në tepsi dhe e lëmë të qëndroj në ftohës. […]

Continue Reading
Kos me fruta

Kos me fruta

Perbersit 4 racione: -4 filxhane caji me fruta te ndryshme te sezonit te prera ne rrota ,ose ne kuba si: kivi, molle, pjeshke, dardhe, rrush pa fara, kumbulla, nektarinia etj. -300 gr kos ose kos qeseje -2 luge caji leng limoni -2 l. Caji sheqer -pak kanelle Perzieni frutat dhe i ndani ne 4 tasa […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins