Tag Archives: domate
Lulelakër pikante me domate

Lulelakër pikante me domate

Përbërësit: 1 kokë lulelakër, e ndarë në copëza , 4 domate të qëruara , 1 thelb hudhër , 1 spec i djegës, i tharë , Pak rigon , 1 lugë gjelle majdanoz i grirë , Kripë e vaj ulliri. Përgaditje: Shkërmoqni specin e kuq djegës dhe hidheni në tigan bashkë me hudhrën e ndarë në […]

Continue Reading
Gjellë me presh, selino e domate

Gjellë me presh, selino e domate

Për 4 persona nevojiten: 2 presh të prerë në rrota të trasha , 1 kg selino , 1 lugë gjelle pelte domate , ½ filxhan oriz , 1 filxhan vaj ulliri , Kripë , Piper i freskët i grirë , 1 vezë , Lëngu i 1 1/2 limoni. Përgatitja: Vendosni selinon për 2-3 minuta në […]

Continue Reading
Tavë me domate

Tavë me domate

Përbërësit: 1 kg mish me asht , 3 kg domate , 5 qepë , 400 gr speca pa djegës dhe 2-3 speca djegës , 1 degë selino , 1 tubë majdanoz , disa gjethe fesligjen , 250 gr gjalpë ose vaj ulliri , 1 filxhan kafeje oriz (mund t’i shtohen edhe patate) , kripë, piper, […]

Continue Reading
Patate të furrës me domate

Patate të furrës me domate

Përbersit: -1 kg patate; – 2-3 kokrra qepe; -3-4 kokrra domate; -1-2 filxhan kafeje yndyre; -1-2 filxhanë kafeje kripe; -1-2 filxhanë kafeje piper dhe 2-3 flete dafine. Përgatitja: Patatet me madhësi mesatare qërohen ,shpërlahen, priten në formë rrethi ose thelë portokalli, spërkaten me kripe dhe shtrohen në tavë. Përsipër i hidhen qepë të grira hollë […]

Continue Reading
Domate me bizele

Domate me bizele

Përbersit; -tetë domate mesatare – 3 lugë margarinë – 1 qepë të grirë – 200 gr bizele të ziera – 1 lugë majdanoz të grirë – 1 të verdhë veze – 150 gr djathë kaçkavall – kripë * piper Përgatitja: 1. Lani mirë domatet, prisni një fetë të hollë nga sipër në formë kapaku dhe […]

Continue Reading
Tavë me domate dhe patate

Tavë me domate dhe patate

Përbersit 3 Qepë, 1 thelb hudhre, 1/8 ltr. qumësht, 500 gr. mish i bluar, kripë, piper i zi,oregano, 2-3 domate të vegla (rreth 600 gr.), 1 paket pire-patate ( për 3 porcione), 1/2 ltr. qumësht, 6 domate. Përgatitja: Qeptë dhe hudhrën i qërojmë dhe i grimcojmë. Në një tigan (tavë) me pak vaj i skuqim […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins