Tag Archives: subfeature
Ushqimet që nuk të plakin

Ushqimet që nuk të plakin

Plakja është një proces i cili do vite të shfaqet me sy të lirë, por ai nis menjëherë paslindjes së një foshnjeje. Në të vërtetë, plakja nuk është asgjë tjetër përveçse riprodhimi i gabuar i qelizave në mënyrë të vazhdueshme, që pak nga pak sjell degradimin e organizmit. Megjithatë, ekzistojnë disa ushqime, të cilat janë […]

Continue Reading
Katër kile në katër ditë

Katër kile në katër ditë

Kjo është dieta SOS, ajo që me sakrifica të mëdha, por të kufizuara në kohë, ju rregullon figurën aq sa mjafton për të ndjerë të mirën ideale; për të përballuar një situatë të veçantë, për t’u përgatitur për një pushim në det ose për një situatë ‘estetikisht’ impenjuese. Sigurisht duhet të jetë fillimi i një […]

Continue Reading
Ushqimet më të rrezikshme

Ushqimet e rrezikshme

Kafja Përveç mundësisë së rritjes së ritmit të rrahjeve të zemrës, kafja shkakton një sërë problemeshtë tjera që nga mungesa e gjumit e deri tek ngjyrosja e dhëmbëve. Kafja mund të duket si produkti i nevojshëm për konsum ditor, por në fakt ajo konsiderohet në listën e dhjetë ushqimeve më të dëmshme për njerëzit në mbarë […]

Continue Reading
Fëmija refuzon ushqimin, si të veproni

Refuzon ushqimin!

Kilogramët e tepërta te fëmijët, sipas mjekëve, janë pasojë direkte e shprehive të këqija në ushqim dhe mungesës së aktivitetit fizik: fëmijët gjithnjë e më shumë qëndrojnë ulur para televizorit, apo kompjuterit, më së shpeshti hanë ushqime të shpejta (fast food), ëmbëlsira dhe ushqime grimcuese, prandaj fitohet përshtypja se gjeneratat e reja nuk dinë të […]

Continue Reading

Ushqimi i mesditës

Në një ditë të ngarkuar pune të gjithë ne nuk i kushtojmë rëndësinë e duhur drekës. Por, mos harroni se rrezikoni shëndetin duke konsumuar produkte të yndyrshme dhe me shumë kalori siç janë fastfood-et. Nëse tregoheni të kujdesshëm ndaj ushqimit të drekës, do të ushqeheni në mënyrë të shëndetshme dhe do të qëndroni larg kileve […]

Continue Reading
Fshehtësi të reja për kursimin e kalorive

Kurseni kaloritë

Hapi i pare ne ruajtjen e shendetit dhe largimin e kileve te teperta , eshte pershtatja e recetave ndaj shprehive te reja dhe ushqimit te shendoshe .Ua ka endja kungullin e njome , por vetem te zier ? Lekuren nuk e largoni nga mishi i pules , ndersa vezet fergoni ekskluzivisht ne yndyre ? Athehere […]

Continue Reading
Koha e ftohtë – oreksi i shtuar

Oreks i shtuar

Është shumë e vërtetë se kur moti është i ftohtë na shtohet apetiti, i cili rritet në mënyrë proporcionale me rënien e temperaturave. Kjo ndodh pasi ushqimi është karburant për organizmin dhe nxit urinë, sepse në këtë mënyrë na ngroh. Zgjidhja: Mos lejoni që të keni të ftohtë, vishuni mirë. Ndërsa sa i përket ushqimit, […]

Continue Reading
Ja disa keshilla per kuzhinen

Këshilla për kuzhinë

1. Kur ne frigorifer mbetet 1/2 kokre qepe e qeruar, qe te ruaj shijen dhe aromen, lyhet vendi i prere me margarine. 2. N. q. s supes i eshte hedhur shume kripe, nuk duhet shtuar uje,por merret nje gote miell ose 1/2 gote oriz,vendoset ne nje nape dhe futet ne supe te zieje per 5–10 […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins