Kek me miell misri dhe ananas

Koha e përgatitjes: 15 minuta
Koha e gatimit: 40 minuta

Për 8 përsona nevojiten:

  • ¼ filxhani gjalpë,
  • ½ filxhani sheqer,
  • ananas i copëtuar.

Keku:

  • 150 gram miell misri i përgatitur,
  • 1 lugë çaji arra të bluara,
  • ¼ filxhan qumësht,
  • 1 vezë e rrahur,
  • ½ filxhan gjalpë ose margarinë e shkrirë,
  • ½ filxhan krem, sipas dëshirës.

Përgaditja:

Ngroh furrën në 180 gradë C. Në tigan të madh, shkrij 1/4 e gjalpit. Hiqe nga nxehtësia; përziej 1 1/2 filxhani sheqer dhe ananasin; përhape në tigan.

Në një enë-poç mesatar, përziej përzierjen e miellit të misrit, arrat e bluara, 1/4 filxhani sheqer, qumështin, vezën, 1/12 filxhani gjalpë dhe kremin. Përzieji sa përbërësit të bashkohen. Hidh përzierjen në tigan.

Piq në 180 gradë C për 35-40 minuta ose sa të marrë ngjyrë të artë në kafe. Hiqe nga furra. Shkëput kekun nga tigani. Vendos pjatën ku do ta servirësh mbi tigan; ktheje me kujdes mbi pjatë.

Përdor për ta shërbyer, në rast se dëshiron me ndonjë krem.

Be Sociable, Share!

Tags: ,

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.