Lulelakër pikante me domate

Përbërësit:

  • 1 kokë lulelakër, e ndarë në copëza ,
  • 4 domate të qëruara ,
  • 1 thelb hudhër ,
  • 1 spec i djegës, i tharë ,
  • Pak rigon ,
  • 1 lugë gjelle majdanoz i grirë ,
  • Kripë e vaj ulliri.

Përgaditje:

Shkërmoqni specin e kuq djegës dhe hidheni në tigan bashkë me hudhrën e ndarë në dysh. Skuqini lehtë për 1-2 minuta.

Shtonin aty copëzat e lulelakrës dhe domatet e prera në copa e më pas kripë e rigon.

Lërini të gatuhen në zjarr për 15-20 minuta dhe pjata do të jetë gati kur domatet “të jenë shkrirë” në të e lulelakra të mos jetë zbutur shumë.

Spërkateni me majdanoz përsipër dhe ajo është gati për t’u shërbyer si një pjatë më vete ose si një salcë për pjatat të tjera makarona, oriz, perime…)

Be Sociable, Share!

Tags: , ,

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.