Picë me perime

Përbërësit

Brumi i gatshëm për picë

– 1 spec i verdhë

– 1 kungulleshë

– 400 g domate

– 2 lugë pure domatesh

– 8 gjethe borziloku

-2 lugë rigon

-Një e katërta e një luge të vogël me kripë

-Miell misri

– 100 g djathë mocarela ose djathë të freskët

– 3 lugë parmezan

Përgatitja

E preni kungulleshën në rrotëza dhe të gjitha i piqni që të zbuten. Domatet, purenë e domateve. Borzilokun, rigonin, kripën dhe piperin i bluani në blender. Tepsinë për pjekje e spërkatni me miell misri, ndërsa mbi të e vendosni brumin për picë. Lyejeni me masën nga domatet dhe mbi të radhisni specin e prerë, kungulleshat, mocarelën dhe në fund parmezanin. E piqni dhjetë minuta.

Be Sociable, Share!

Tags:

Subscribe

Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.