Gjashtë mënyra për të humbur peshë

Gjashtë mënyra për të humbur peshë

Mbipesha është një nga problemet që te njeriu shkaktojnë sëmundje të ndryshme.

Health.com shkruan për gjashtë mënyrat më të lehta për të humbur peshë, transmeton Koha.net.

1.Një pjatë supë – Sipas mjekëve një pjatë supë si para-gjellë mund të pakësojë kaloritë deri në 20 për qind.

2.Largoni ushqimet e orëve të vona – Që të zvogëloni kaloritë dhe të djegni dhjamin atëherë nuk duhet të hani pas orës 20:00.

3.Hani perime – Ushqimi vegjetarian iu nginë shpejt ndërsa ka ndikim edhe në humbjen e kalorive.

4.Përdorni enët më të vogla në mënyrë që të hani më pak.

5.Ndaloni koktejet – Alkooli iu shtonë kaloritë dhe mund t’iu shtyjë që të hani më shumë.

6.Planifikoni ngrënien e ëmbëlsirave – Pak çokollatë e zezë për çdo ditë mund t’iu frenojë dëshirat për ngrënie.

Be Sociable, Share!

Tags: