Archive | Pasta RSS feed for this section
Spaghetti me fruta deti

Spaghetti me fruta deti

Përbërësit për katër persona: – 400 gr spaghetti – 700 g fruta deti miks ( midhje, molusqe, karkaleca deti, kallamarë të vegjël) – 6-7 lugë gjelle vaj ulliri – 2 domate – 3 thelpinj hudhre – 1 spec të djegës – pak kripë – pak piper – pak majdanoz të grirë – 100 ml verë […]

Continue Reading
Makarona me pesto siciljane

Makarona me pesto siciljane

Përbërsit : -400 gr makarona flutur -400 gr domate te vogla -40 gr. arra (fara) nuk ja di mire emrin pishe për Pesto -40 gr. arra pishe për garniturë -100 gr. Gjize -1 dl vaj ulliri -borzilok -kripë Përgatitja : Vejm te ziejn makaronat.Ndërkohë, përzierje të gjithë përbërësit për Pesto (domat, farat e pishesh, gjizen […]

Continue Reading
Pene Pesto Pule

Pene Pesto Pule

Perbersit: -100gr pene -80gr fileto pule 30gr pesto gjenoveze -5gr gjalp -5ml vaj ulliri -30gr pana -30gr grana padana Pergatitja: Ziejme penet dhe nderkohe veme ne zjarr nje tigan me vaj e gjalp ku hedhim filetot e pules pasi i kemi ptere ne copa te vogla.Me pas shtojme uje dhe i leme te ziejne.Pasi zjene […]

Continue Reading
Taliatele te furres

Taliatele te furres

Përbërësit * taliatele te fresketa 250 gr * mish i grire 250 gr * qepe 1 kokerr * hudher 3-4 thelpinj * salce me domate dhe perime * proshute e zier 100gr * mocarela 150 gr * majdanos 1 tufe Udhëzime per pregaditje pregatisim me pare kimen, skuqim qepen e grire holle me hudhren, hedhim […]

Continue Reading
Domate të mbushura me shpageta

Domate të mbushura me shpageta

Për 4 persona nevoiten: 4 domate, 125 gr shpageta , 3 copë djathë i shkrirë, 2 dl shtalp , 1/2 koke qepë , 1 lugë salcë domatesh , 1 thelb hudhër , 50 gr gjalpë , vaj, kripë dhe piper i zi. Përgatitja: Në tenxhere në zjarr me ujë i ziejmë shpagetat. Domateve ua presim […]

Continue Reading
Mish qengji me makarona

Mish qengji me makarona

Nevojitën: Mish qengji, 1 kofshë, Vaj për skuqje, 2 lugë gjelle dhe një lugë për salcën, Qepë të thata, 4 copë, Karota, 3 copë, Selino, 2 degëza, Domate, 2 copë, Sallam, 150 gram, Gjalpë, 2 lugë gjelle, Kërpudha, 150 gramë, Verë e kuqe , 500 mililitra, Salcë domatesh, 400 gramë, Kripë, majdanoz, sipas dëshirës, Makarona, […]

Continue Reading
Tavë me makarona dhe peshk ton

Tavë me makarona dhe peshk ton

Për 4 racione nevoiten: 175 g makarona guaskë , lugë gjelle me vaj ulliri, 1 kokërr qepë e grirë , 2 gjethe selino të prera , 1 spec jeshil i prerë , 125 g bizele të ngrira , 1 lugë çaji majdanoz i freskët dhe i grirë, 1 konservë peshku ton. Gatimi 1. Ngroheni paraprakisht […]

Continue Reading
Pasta Fiore

Pasta Fiore

Përbërësit: 4 filxhanë kafeje sheqer, 4 filxhanë kafeje gjalpë, 4 kokrra vezë, miell, sodë buke, reçel (sipas dëshirës). Përgatitja: Marrim sheqerin dhe e përziejmë me gjalpin duke e rrahur fort deri sa të bëhet si shkumë. Marrim katër të kuqët e vezëve dhe i përziejmë me masën e përgatitur me parë. Shtojmë pak sodë buke […]

Continue Reading
Makarona te furrës me spinaq dhe proshutë

Makarona te furrës me spinaq dhe proshutë

Për 4 persona nevojiten: • 300 gr makarona të vogla • ½ l qumësht • 250 gr. djathë kaçkavall të grirë • 1 qepë të prerë hollë • 200 gr. spinaq të zier • 40 gr. gjalpë • 40 gr. miell • 1 lugë vaj ulliri • 6 feta proshutë e pjekur • 2 lugë […]

Continue Reading
Shpageta me mish të grirë

Shpageta me mish të grirë

Përbërësit për 4 persona: * 300 gr shpageta * 400 gr mish i grirë * 2-3 karota (250 gr) * 1-2 kungulleshka (250 gr) * 1-2 qepë * 2 thalbi hudhre * 1 spec (200-250 gr) * 300 gr domate te freskëta, ose nga doza (450gr) * 200 ml lëng domatesh * 40-50 gr miell […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins