Archive | Drinks RSS feed for this section
Boza_pije

Pije Boza

Boza ka vetëm katër përbërës: miell misri e gruri, sheqer dhe ujë. 300grmiell misri i perzien me 300gr miell gruri. Ne 2l uje te valuar e perzien miellin ngadale duke e hedhur ne uje. E le te vloje 5 ore duke e perzier. E le te ftohet dhe pastaj i hedh pak maja birre dhe […]

Continue Reading
Lëngu i perimeve heq kilet e tepërta

Lëngu i perimeve heq kilet e tepërta

Këtu kemi një mënyrë të befasishme që ka ndryshuar thellësisht dietën e gjithësecilit, sigurisht edhe shëndetin tuaj. Kjo arrihet duke konsumuar të paktën një gotë me lëng perimesh në ditë. Në një studim për adoleshentët të cilët kanë më shumë se 81 kile, e cila gjë shton edhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetikeve, […]

Continue Reading
Salep

Salep

Përbërësit: -Sheqer, -qumësht pluhur, -salep pluhur, -niseshte, talçin, -aromë salepi, guargam, vanilje. Përgatitja: Një gotë me ujë dhe qumësht të nxehtë rreth 40°C, hidhet salepi dhe përzihet. Lihet në zierje deri sa të ziejë mirë. Sheqeri sipas dëshirës.

Continue Reading
Kokteil China Town

Kokteil China Town

Perberesit *1/2 ml martini te bardhe *1 ml leng frutash *1/2 ml leng mangoje *disa pika limon *disa pika leng pjeshke I fusim ne shaker te gjithe ingredientet dhe i perziejme per 30 seconda. E hedhim ne goten e dekoruar.

Continue Reading
Kokteil “Cinderella

Kokteil “Cinderella

Perbersit: *4 cl leng limoni *4 cl leng portokalli *4 cl leng ananasi dhe *1 cl Grenadine TE gjitha keto, tunden ne sheiker ,dhe me pas hidhen ne nje gote me shume akull . Per dekorim mund te perdorim nje cope frut.

Continue Reading
Cokollate e ftohte

Cokollate e ftohte

Përbërësit për 4 persona : * 200 g çokollatë e copëtuar, * 1/2 gotë krem qumështi, * 20 g gjalp, * 20 g vanilje. Përgatitja. Shkrini në zjarr të dobët çokollatën me vaniljen dhe 2 lugë ujë. Përzjejeni herë pas here. Kur masa të jetë e njëtrajtshme dhe kremoze, hiqeni nga zjarri, shtoni pak nga […]

Continue Reading
Kokteil Paradise Sun

Kokteil Paradise Sun

Perberesit: *4 ml  leng ananasi *4 ml  leng guaiava (lloj fruti) *4 ml leng portokalli *4 ml nektar banane Pergatitja: Perzijini te gjithe ingredientet ne nje shaker dhe tundini per per 5 sec. Me pas hidhini ne gote dhe servireni.

Continue Reading
Milkshake me shalqi

Milkshake me shalqi

Përbërësit: 1 fetë shalqi e prerë në copa të vogla, pa fara, 2 topa akullore vanilja, 1 lugë me shurup karameleje, 2 copa akull Vendosim në shejker të gjithë përbërësit dhe i rrahim fort. Masën e krijuar e hedhim në një gotë të madh dhe milkshake është gati. Në qoftë se nuk ju pëlqen shija […]

Continue Reading
Pije me kafe

Pije me kafe

Përbërësit për 4 persona: 3 dcl ujë, 2 lugë kafe, pak kakao, 50 dcl sheqer, sheqer vanilje, krem qumështi, 4 copa të vogla çokollate. Përgatitja: Hidhni kafen në një tenxhere me 1/2 gotë ujë, pastaj shtoni kakaon, sheqerin, vaniljen dhe amalgamojini në zjarr të avashëm derisa të shkrijë sheqeri. Lëreni të ziejë për dy minuta […]

Continue Reading
Kompost thane

Kompost thane

Per 1 lt komposto une perdora: 1/2 kg thana 10 kokrra luleshtrydhe (per ti shtuar aromen) 250 gr sheqer 5 gota uji Përgaditja : Hiqini berthamat e thanave dhe shpelajini mire.Shpelajini dhe luleshtydhet dhe vijini te dyja llojet e frutave te plota dhe pa i prere ne 1 tenxhere te thelle.Shtoni sheqerin dhe lijini ca […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins