Archive | Salads RSS feed for this section
Sallatë që do e adhuroni

Sallatë që do e adhuroni

In a dish mix red onion, Estragon , cheese and olive oil , the kriposim , spices and cast aside . Ngrohim little oil in the pan , and add the bacon and fërgojmë until it becomes brittle and then pour the oil . The ngrohim front grille and bake the bread on both sides […]

Continue Reading
Sallat me tortolino

Sallat me tortolino

Përbërësit -2 pako tortolino me djathe -3oo gr sallam -5 kastraveca turshi -1 luge gjelle majoneze -1 luge gjelle pane e gatshme (kutie) -kripe dhe piper i zi Pregaditje: Se pari ziejme tortolinot per 10 min. Grime sallomin dhe kastravecat ne kube, me pas i vendosim ne nje ene te thelle. Pasi ziejne tortolinot i […]

Continue Reading
Sallata polare

Sallata polare

Përbërësit: -2 patate -Mish të bardhë -10 tranguj turshi -250 g kërpudha -4 vezë -150 g kaçkavall -200 g majonezë -300 g ajkë të tharët -1 lugë e vogël kripë -Pak biber të zi. Përgatitja: 1E piqni mishin e bardhë në tigan dhe e preni në feta. Vezët i zieni dhe ua ndani të verdhët […]

Continue Reading
Sallate hungareze

Sallate hungareze

Perbersit: *284g perime te perziera te ngrira *100 g laker e bardhe e fresket *40 g ullinje te shpuar dhe te mbushur *50 g qepe te njoma te grira *60 ml vaj luledielli *45 ml uthel e bardhe *6 g kripe hurdhe ose munde te zevendosohet dhe me hurdher te fresket *0.5 g piper Pergatitja […]

Continue Reading
Laker e bardhe e zier

Laker e bardhe e zier

Përbersit 4-5 persona duhen : *1 kokë lakër 500-600 g, *vaj 4-5 lugë gjelle, *uthull 2 lugë gjelle, *kripë. Pergatitja: Lakra pastrohet nga gjethet e dëmtuara, pritet në 4 pjesë, hiqen koçanët, shpëlahet dhe zihet në ujë të vluar me kripë, pastaj kullohet, pritet në copa katrore, spërkatet me vaj e uthull dhe nxirret si […]

Continue Reading
Sallatë me midhje

Sallatë me midhje

Përbërësit: *½ kg midhje me guaskë, *vaj ulliri, *lëng limoni, *majdanoz i grirë, *djathë i bardhë, kripë, piper   Vendosini midhjet bashkë me guaskat e tyre në një tenxhere pa hedhur ujë. Mbulojeni tenxheren me kapak dhe me të parë që fillon të nxjerrë shkumë, lëngun që ndodhet në tenxhere, ruajeni në një gotë, sepse […]

Continue Reading
Sallatë fitness

Sallatë fitness

Përbërësit: *3 kërpudha të prera në feta, *2 karota të prera julien, *2 speca të prera julien, *1 qepë e prerë n feta, *10 domate – qershi të prera në mes, *4 lugë vaj ulliri, 50 ml lëng portokalli, lëng të një limoni, gjysmë filxhan çaji qiqra të ziera, kripë, piper, majdanoz. Në një tigan […]

Continue Reading
Sallatë me asparagë

Sallatë me asparagë

Përbërësit: 1 kokërr limon, 10 asparagë, 1 filxhan me bizele, 4 patate të vogla, 1 filxhan me misër të zier, 5 kërpudha, 3 karota, 3 lugë vaj ulliri, kripë, gjalpë Pastrojini të gjitha perimet dhe prijini në feta të holla. Ziejini të gjitha bashkë, duke hedhur edhe gjalpë, sipas dëshirës. Pastaj kullojini mirë. Servirini me […]

Continue Reading
Antipaste me perime

Antipaste me perime

Përbërësit: * 300 gr brokoli, * 300 gr rrënjë selinoje, * 400 gr karota, * 3 lugë parmezan, * 3 lugë ajkë qumështi, * 3 të bardha të vezëve, kripë, piper. Përgatitja: Zihen veç e veç perimet nga 10 min. Kullohen mirë dhe kalohen në rende në enë të veçanta. Selinoja spërkatet me lëng limoni […]

Continue Reading
Sallat patatesh me kos

Sallate patatesh me kos

Perberesit: * 1 kg patate * lengu i 1/2 limoni * 2 luge gjelle vaj ulliri * 1.5 gota uji kos * 1-2 thelpinj hudhre * 1 kuti e vogel me misra * piper i kuq * kripe Pergatitja: Qeroni patatet dhe zini ne uje me kripe. Shtypini dhe perzini me lengun e limonit dhe […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins