Archive | Soups RSS feed for this section
333

Qorbë viqi

Continue Reading
Picë në formë supe

Picë në formë supe

ingredients: ▪ Ham ▪ Carrots ▪ Onions ▪ Garlic ▪ tomato sauce ▪ Cream Milk ▪ Tomatoes ▪ juice from the roasted chicken or chicken broth ▪ bay leaf ▪ Flour ▪ mozzarella cheese Preparation: Blush ham with carrots , onion and garlic for five to ten minutes . Then, add the tomatoes and flour […]

Continue Reading
Supë qepe dhe bukë e thekur me djathë

Supë qepe dhe bukë e thekur me djathë

Throw in a pan of flour and open furnace good, put in the oven heated to 180 degrees for the first 20 min. We allow onions finely and place in a pan with olive oil, put on fire. I let shame over low heat while mixing constantly with a wooden spoon, add the leaf Dafines […]

Continue Reading
Supë me patate e proshutë

Supë me patate e proshutë

ingredients 2 teaspoons butter Half a cup of chopped onion 2 cups peeled potatoes and cut into cubes Half a cup of water

Continue Reading
Supë me krem brokoli

Supë me krem brokoli

Continue Reading
Okroshka, supë e ftohtë nga Rusia

Okroshka, supë e ftohtë nga Rusia

 Përbërësit: *3-4 patate, *2-3 vezë, *3 rrepa të vegjël, *250 gr sallam, *2 kastravecë të freskët, *qepë të njoma, 1 litër dhallë. Fillimisht zieni patatet dhe vezët dhe qërojini sapo të ftohen. Prisni të copa të vogla dhe përzieni së bashku gjithë përbërësit, përveç dhallës. Ndajini përbërësit në pjata supe dhe pastaj shtoni dhallën. Supa […]

Continue Reading
Paçë e Kosovës

Paçë e Kosovës

Për 4-5 persona duhen: Miell misri tre lugë gjellë, gjalpë dy lugë gjellë, hudhra 3-4 thelpinj, kos 1 filxhan çaj dhe pak uthull sipas dëshirës. Përgatitja: Skuqet mielli me lyrë sa të marrë ngjyrë të errët . Hidhet lëngë mishi dhe përzihet sa të marrë valë. Pastaj shtohet kripë, hudhra të shtypura, kos dhe nëse […]

Continue Reading
Supë me mish, vezë dhe limon

Supë me mish, vezë dhe limon

Nevojiten: mish tul (sa të dëshironi), 2 karota , majdanoz sipas dëshirës , një filxhan me oriz supe , kripë (sipas nevojës) , piper i zi , 1 kokërr vezë , 1 gjysmë limoni. Udhëzime për përgatitje E marrim mishin dhe e hedhim në tenxhere të ziej. Pasi të jetë zier mirë e nxjerrim nga […]

Continue Reading
Supë me mish viçi dhe perime

Supë me mish viçi dhe perime

Nevojiten: 1 kg mish e 5 patate të prera në kubikë , 2 karota të prera në feta , 2-3 degë selino të prera trashë , 5 lugë salcë domatesh , 1 filxhan çaji makarona të vogla (yje apo forma tjera) , 3 lugë vaj ulliri , kripë e piper. Pergaditja: 1. Presim mishin në […]

Continue Reading
Supë krem-karota

Supë krem-karrota

Për 4-5 persona nevojiten: lëng mishi ose ujë 1,5 litra, karota 500 gr, qepë 1 kokërr, selino, gjalpë 50 gr, qumësht l filxhan çaji, vezë l kokërr, fetë buke l copë, kripë, piper i zi, miell 1 lugë gjelle. Pergaditja: Në tenxhere me yndyrë kaurdisen qepët, selinoja, hidhet lëng mishi ose ujë i vluar dhe […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins