Archive | Cakes and Biscuits RSS feed for this section
Torta e mahnitshme vetëm me 3 përbërës

Torta e mahnitshme vetëm me 3 përbërës

ingredients: 120g unsalted cream cheese 120g white chocolate (can also use black if you want) 3 eggs Preparation: Break the eggs and separate the yolks from white. Put the egg whites in the fridge and warm oven to 170 degrees. Take 120g of white chocolate and Defrost it on steam. Once you add the cream […]

Continue Reading
Tortë me biskota

Receta e ditës: Tortë me biskota

Ingredients: 1 liter sweet cream ( HOPL ) 150 g chocolate 400 gr square biscuits 1 cups water 1 cups sugar 2 tablespoons rum extract instructions : Nxejme to a boiling point of cups of cream and chocolate shtojem in mangled . Stir until chocolate melts . Melted chocolate and let cool. We started by […]

Continue Reading
embelsire e shpejte nuk ka nevoje per pjekje

Ëmbëlsirë e shpejtë: Nuk ka nevojë për pjekje

      Cakes which is prepared quickly and does not need to be baked – is ideal for all occasions. It is wonderful for those who like soft and creamy composition. It can be prepared in a version with fruit, but also chocolate. Ingredients: 500 gr. cream powdered (icing) 6 dl mineral water from […]

Continue Reading
Biskota role

Biskota role

Përbërësit: Për brumin: -200 gr. margarinë -2 vezë -Gjysmë gote e çajit vaj -1 gotë e gjysëm e ujit sheqer pluhur -Gjysmë gote e ujit niseshte -1 pecivë (pluhur për pjekurina) -1 sheqer vanille Miell deri sa bëhet një brum i butë Çokollatë për mbushje dhe sheqer pluhur për përsipër. Përgatitja: Së pari me të […]

Continue Reading
Kadaif me Arra

Kadaif me Arra

Kadaifi eshte nje embelsire turke shume e njohur edhe ne vendin tone, e cila pregatitet vecanerisht me rastin e festave fetare. Perberesit per 10-12 persona : 1kg kadaif ne fije 1/2kg arra te qeruara 1/2kg gjalp 2 luge te vogla kanelle …per shurupin : 1l uje 1.5kg sheqer 2 luge leng limoni PREGATITJA E MBUSHJES Arrat e qeruara, […]

Continue Reading
Biskota me copa cokollate

Biskota me copa cokollate

Perbersit : -200 gr kuvertura(cokollate e zeze me 55% kakao) -100 gr gjalp lope ne temp. te ambientit -160 gr sheqer -2 veze mesatare -140 gr miell Presim me nje thike te mprehte cokollaten ne copa te vogla. Rrahim me tel ose ne mikser sheqerin me gjalpin. Shtojme vezet nje nga nje. Kur masa fillon […]

Continue Reading
Biskotë me pemë

Biskotë me pemë

Përgatitja Përzieni të bardhët e vesë, gradualisht i shtoni sheqerin, lugë pas luge. Kur të shkrihet sheqeri, hidheni të verdhët e vesë derisa përzierja të shkrihet. Më pas ngadalë përzieni edhe qumështin, vajin, miellin dhe pluhurin për pjekurinë, dhe i përzieni me tel, jo me mikser. Më pas radhitni kajsitë. I piqni në një tepsi […]

Continue Reading
Pop kek

Pop kek

Përbërësit -3 vez -10 lug miell -10 lug sheqer -10 lug qumesht -5 lug yndyr -1 pluhur per fryrje -undefined Pregaditje: Tunden vezet me tel kuzhine dhe i shtohet sheqeri, perzihet edhe pak pastaj qumshtin dhe kshtu me rradh te gjitha i shtohen. Ne shportza letre e derdhim brumin e fituar por duhet te mbushen […]

Continue Reading
Kek me fruta dhe arra

Kek me fruta dhe arra

Përbersit: Per 1 kek duhet: -1 kg duhen miell, -1 gotë e gjysmë uji, -sheqer, një gotë uji, gjalpë i freskët, -2 filxhanë kafeje, -6 kokrra vezë, arra të qëruara, -1 filxhan çaji,reçel (kokrra), -2 filxhanë kafeje, sheqer pudër, 1 lugë gjelle. Përgaditja :  Në një enë/tas porcelani ose plastike rrihen vezët me sheqer derisa […]

Continue Reading
Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë

Kek me mollë, arra dhe rrush të thatë

Perberesit -200gr miell -100gr sheqer -200ml qumesht -2 te verdha vezesh -3-4 molle mesatare -70gr gjalp te shkrire ne mikrovale -1/2 bustine pluhur pjekes -50gr arra ne copa te vogla -50gr rrush te thate -sheqer pluhur per sperkatje Vendosim si fillim rrushin e thate ne nje ene te vogel me uje te ftohte ne menyre […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins