Archive | Cakes RSS feed for this section
333

Tespishte

Continue Reading
Tortë me Coca-Cola

Tortë me Coca-Cola

Ja si përgaditet një tortë me Coca-Cola. Përbërësit: 230g miell 350g sheqer 1 lugë e mesme pluhur për pjekje Pak kripë 2 vezë 130g qumësht me 1 lugë gjelle limon 6g ekstrakt vanilje 113g gjalpë 50g kakao 120g vaj luledielli 250g Coca-Cola Glazura me çokollatë: 345g sheqer pluhur 25g kakao 80g qumësht 6g ekstrakt vanilje […]

Continue Reading
Tortë me çokollatë dhe banane

Tortë me çokollatë dhe banane

Stained bananas have at home? This is the recipe for you. Ingredients for the cake: 400 g sugar 245 g flour 75 g cocoa 1 medium spoon half of baking powder 1 teaspoon of baking soda and a half high Some salt 2 eggs 2 bananas print 240 ml warm water 120 ml milk 120 […]

Continue Reading
Torta magjike me çokollatë

Torta magjike me çokollatë

A super – delicious cake with chocolate . Suitable for all! Ingredients: 4 cups cups miell4 sheqer¾ cup baking cocoa pluhur2 teaspoon for teaspoon pjekje1 pjekje1 teaspoon powdered kripë2 kafe1 vezë1 cup demitasse cup vaj1 kos½ extract teaspoon black vaniljeÇokollatë Preparation : 1 . Warm preset oven to 175 degrees C. Take a round cake […]

Continue Reading
Tortë me çokollatë milka

Tortë me çokollatë milka

Ingredients: 1 liter milk 10 tablespoons sugar 3 vanilla pudding Milka chocolate 300 gr 100g white chocolate Milka 500 ml sweet cream (cream HOPL for cakes or cream) plasma biscuits or pishkote Instructions: As we say the milk in a pot to boil. Previously divide a glass of milk to mix the pudding powder and […]

Continue Reading
Tortë me kafe dhe arra

Receta e ditës: Tortë me kafe dhe arra

The ingredients for the crust (biscuit): -3 Eggs -a spoon cocoa -3 Tablespoons nuts -3 Tablespoons flour -3 Tablespoons sugar Ingredients for the filling: -250 G sugar -1 Yellow egg -2 Cups of boiled coffee -250 G margarine Preparation: Imtësohen nuts, waving yellow sugar was added to flour, starch, cocoa and white foam egg. This […]

Continue Reading
Ëmbëlsirë me kokos e çokolatë

Ëmbëlsirë me kokos e çokolatë

ingredients: 5 eggs 1 cup sugar 150 gr nuts coconut 200 g chocolate 250 ml sweet cream ( HOPL ) Preparation: At first we separate the egg whites from the yolks separately and beat them with sugar until obtain a homogeneous mass in the form of foam. I add the coconut and bake in oven […]

Continue Reading
Kek me çokollatë

Kek me çokollatë

Ingredients: 350g butter, softened 675g sugar 250 ml milk 1 tablespoon lemon juice 90g cocoa 260g flour 5 eggs at room temperature Vanilla sugar 15g 1 Nescafe 3n1 mixed with 50ml of boiling water Baking powder 1 teaspoon salt Preparation: 1. Nxejeni oven to 165C. Mix lemon juice with milk and leave aside. Then, enter […]

Continue Reading
caramel-cake-2

Caramel Cake

Instructions: Milk, 3 tablespoons cocoa, 3-4 tablespoons sugar mixed well and then put to boil. Once caught measures, mix well until thick and looks like melted chocolate. Shake the egg yolks with the remaining sugar until color and add bleach to the mass of boiled cocoa. Margarine, softened and mixed with flour for baking powder. […]

Continue Reading
Embëlsirë me fruta mali dhe ajkë

Embëlsirë me fruta mali dhe ajkë

200gr biskota 100gr gjalp 50gr qokollade e zezë (60% kakao) 10gr kakao Kremi: 400gr ajkë 400ml krem pana Hopla 400gr fruta mali 150gr sheqer 10gr zhelatinë Së pari shkrihet gjalpi bashk me qokolladë, pastaj ia shtojmë biskotave te grimcuara bashk me kakaon. Këtë masë e shtriejmë në tepsi dhe e lëmë të qëndroj në ftohës. […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins