Archive | Cakes RSS feed for this section
Tortë me figurë lepuri

Tortë me figurë lepuri

Përbërësit: 500 gr margarinë, 600 gr sheqer pluhur, 16 vezë, 600 gr çokollatë për zierje, 300 gr keksë, 600 gr shllig, 600 ml ujë mineral. Përgatitja: Përziejeni 1 margarinë me 300 gr sheqer pluhur, shtoni 8 të kuq të vezës, 150 gr keksë dhe 300 gr çokollatë të shkrirë. Të gjitha bashkojini. Masën ndajeni në […]

Continue Reading
Tort cigane

Torte cigane

Përbërësit -3 vez -18 lug mill -18 sheqer -1 filgjan vaj -1 filgjan qumsht -1 peciv -3 lug kakao -ara te bluara ose lajthi -pudink te qokollates ose shllak te gatshem Pregaditja: Se pari vezet dhe peciven i rahim mir me mikser,pastaj hedhim miellin,sheqerin,vajin,qumshtim,kakaon dhe arat ose lajthit e bluara,te gjitha keto i perzijm.Marim nje […]

Continue Reading
Tort kosove

Tort kosove

Përbërësit: -6 veze – 6 filgjana sheqer -1 peciv 1 vanill -8 filgjana kafeje miell – 1 got vaj -1 got qumesht -2 luge kakao nese doni ben edhe kafe. Pregaditja 6 ve dhe 6 filgjana sheqer i perzien mir me mikser pastaj i hedh edhe 1 got me vaj edhe 1 gote me qumesht […]

Continue Reading
Tortë me gështenja

Tortë me gështenja

Përbersit: -biskota prej çokollate për torte – pak qumësht dhe rum Për krem – 450 g pure gështenjash -6 lugë ajkë e ëmbël -7 lugë sheqer pluhur – pak lëng limoni – 100 g sheqer pluhur – lyerje çokollate – masë për zbukurim Përgatitja: Puresë së gështenjave i shtohen ajka, sheqeri dhe lëngu i limonit, […]

Continue Reading
Torte me arra dhe çokollate

Torte me arra dhe çokollate

Përbërësit: 250 gr miell, 400 gr arra me gjithë guacë, 4 vezë, 250 gr sheqer por edhe me pak, sipas dëshirës, 150 gr çokollatë fondente (për gatim), 125 gr gjalpë, 1 pako maja pluhur për ëmbëlsira. Përgatitja Shkrijmë gjalpin dhe çokollatën, të dyja bashkë në një enë, në banjomari. Pastrojmë arrat nga guaca dhe i […]

Continue Reading
Tortë greke

Tortë greke

Nevojiten: 1 kuti e madhe biskota, 150 gr biskota të grira, 750 ml qumësht, 150 gr napolitane çokollate të grira, 200 ml qumësht, 20 gr xhelatinë, 6 pako pluhur për krem, ½ 2 kg sheqer dhe ½ l qumësht. Përgatitja: Në tenxhere në zjarr hedhim 300 ml qumësht dhe gjysmë kilogram sheqer. Përziejmë me telin […]

Continue Reading
Cheese Cake

Cheese Cake / Torte me djath

Përbërësit: 1 pako biskota digestive 1 filxhan arra ose bajame 1/2 pako gjalpë 1 pako krem djathi (maskeronë) 1 filxhan qumësht panda (qumësht i ëmbël dhe i trashë) 2 limona 1 vazo reçel / marmelate luleshtrydhe ose fruta te pyllit (mund të përdorni çdo lloj reçeli ose marmelate) Përgatitja: 1. Në radhë të parë përgatisim […]

Continue Reading
Torta Elizabeta

Torta Elizabeta

Përbërja: 300 ose 500 gr keksë të bluar;, 4 gota qumësht ose lëng molle, 250 gr margarinë, 1 sheqer pluhur, 300 gr arra të bluara ose (rrush terur), 1 çokoladë, 2 shllaga dhe zbukurime tortëje. Brumi i tortës ka këtë përmbajtje: 9 ve, 9 lugë sheqer, 8 lugë miell, 3 lugë kakao, 1-2 luge vaj […]

Continue Reading
Tortë me krem

Tortë me krem

Përbërësit: Për koren e tortës: kuti masë për kore , 200 ml ujë të nxehtë , 100 g vaj apo margarinë , 2 vezë . Për kremin: 600 ml qumësht të ftohtë , 70 g sheqer , 100 g çokollatë . Përgatitja Qiteni në një enë përzierjen për brumë, shtoni ujë, vaj dhe përziejeni ngadalë […]

Continue Reading
Tortë Margarita

Tortë Margarita

Nevojiten: 8 vezë, 8 lugë sheqer, 8 lugë miell, lëvore limoni. Kremi i parë: 300 gr arra të bluara, 1,5 dcl qumësht, 150 gr margarinë i zbutur, 5 lugë sheqer pluhur, 100 gr çokollatë ose dy lugë kakao. Kremi i dytë: 2 dcl qumësht, 1 puding vanileje, 3 lugë sheqer, 2 sheqer vanileje, 200 gr […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins