Archive | Ice Cream RSS feed for this section
Milkshake me gusto kafeje

Milkshake me gusto kafeje

Përbërësit: *1 pintë (=0.568l) akullore me shije kafeje, *2 lugë çaji llum kafeje, *4 deri në 6 lugë të vogël akullore me vanilje *pudër kafeje. Pergatitja; Futeni akulloren në përzjerës. Shtoni rum dhe llumin e kafesë. Përziejeni në gradacion të lartë derisa të bëhet kremoze e butë. Futeni në gotë të gjatë, dhe shtoni nga […]

Continue Reading
Akullore korona

Akullore korona

Përbërësit për 4 persona : * 4 të verdha vezësh, * 100 g sheqer, * 100 g pana (krem qumështi), * vanilje, ananas, shurup shege. Përgatitja. Fruloni për 1 min të verdhat e vezëve me sheqerin shtoni krem qumështin dhe pak vanilje. Frulojini përsëri për një minut. Vendoseni kremin në një enë dhe lërini në […]

Continue Reading
Pasta akulli me caramel

Pasta akulli me caramel

Përbërësit për 4 persona: *1 qese lule kamomili (rreth 200 g ), *100 g sheqer, *2 dl ujë, *3 vezë, *1/2 gotë verë e ëmbël, *2 dl krem qumështi, *bajame të grira, limon. Pergatitja: Zieni lulet e kamomilit në ujë e sheqer derisa të formohet një shurup i trashë. Kullojini lëngun nëpërmjet një kullese me […]

Continue Reading
Banana Split

Banana Split

Perberja – 4 banane – 100 gr ara te bluara – 12 topa akullore – zhelatin ose zhele – 200 ml. shllag ( whipped cream) Pergatitja: Ne një tas për perzierje vendosim shllagun dhe e perziejme me mikser. Ne pjaten për servim te banana splitit vendosim 3 topa akullore. Bananen e pastrojme dhe e presim […]

Continue Reading
Akullore në enë akulli

Akullore në enë akulli

Perberesit: – 8 vezë të freskëta – 10 lugë sheqer – 4 qeska krem të rrahur (shllag) Procedura: Shijen mund ta ndërroni duke i shtuar arra, lajthi, bajame të grimcuara ose bluara, çokollatë të shkrirë, dredhëza, mjedra, banane etj. Të bardhat e vezëve tunden 3-4 min. Shtohet sheqeri dhe vazhdon tundja gjersa të përgatitet një […]

Continue Reading
Akullore në petë

Akullore në petë

Përbërësit: – 7 të bardhë të vesë – 7 lugë sheqer -1 filxhan qumësht dhe një lugë sheqer Peta – 1 litër qumësht -7 të verdhë të vesë – 1 litër qumësht – 2 pudingë nga vanilja -1 margarinë – 200 gramë sheqer pluhur Përgatitja Tundni 7 të bardhët e vesë deri sa të fitoni […]

Continue Reading
Akullore me mandarina

Akullore me mandarina

Lani mandarinat, pritini përgjysëm dhe shtrydhini pa ua prishur lëkurën që do t’i mbani mënjanë, zieni për cerek ore ujin me sheqerin, lëreni të ftohet, shtoni lëngun e mandarinave të filtruara në kullesë si dhe atë të limonit, portokallit dhe shurupin e këtij të fundit. Përzjeni, hidheni në një enë të gjërë e të ulët; […]

Continue Reading
Akullore me petë

Akullore me petë

Përbërësit: 300 g miell,  1 litër qumësht,  2-3 kokrra vezë,  1 lugë gjalpë,  1 majë luge sheqer,  1 majë luge kripë, piper të bardhë dhe 1 lugë liker. Gatimi Hidheni miellin në një tas. Bëni një gropëz në mes të tij dhe hidhni në të vezët. Përziejeni dhe shtonin qumështin , likerin, piperin, kripën dhe […]

Continue Reading
Akullore e shijshme

Akullore e shijshme

Përbërësit: -7 të bardhë të vesë -7 lugë sheqer -1 filxhan qumësht dhe një lugë sheqer Për përgatitjen e petve duhen: -1 litër qumësht -7 të verdhë të vesë – 1 litër qumësht – 2 pudingë nga vanilja -1 margarinë -200 gramë sheqer pluhur Përgatitja e akullores: Rrihnime makin 7 të bardhët e vezës deri […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins