Tag Archives: arra
Pulë me arra

Pulë me arra

Nevojiten: 1 pulë 2 kg mundësisht fshati , 8 qepë të mëdha , 200 gr gjalpë , kripë, piper, specall , 150 gr.arra të bluara. Përgatitja: Pula pritet në racione dhe skuqet nga të gjitha anët në yndyrë. Largohet nga yndyra dhe vendoset në tavë përkohësisht. Qepët priten imët dhe hidhen në yndyrë. Shtohet pak […]

Continue Reading
Patate furre me proshute dhe arra

Patate furre me proshute dhe arra

Perberesit: – 1 kg patate te bardha – salce beshamel – 60 gr djath kackaval i grire – 30 gr gjalpe per taven – 200 gr proshute e grire – 200 gr arra te qeruara – 200 gr mocarela ne feta – 15 gr galete – kripe piper Pergatitja: Zieni patatet me gjithe lekure ne […]

Continue Reading
Torte me dardha dhe arra

Torte me dardha dhe arra

Përbërësit për katër persona: 250 gram brumë i sheqerosur 1 lugë gjellë reçel dardhe 1 luge gjelle mjaltë 200 gram arra të qëruara 150 gram krem i freskët 2 vezë 2 lugë gjelle miell. Përgatitja: Ndizni furrën në temperaturën 180 grade Celsius. Hapeni brumin mbi një sipërfaqe të spërkatur me miell dhe përzieni së bashku […]

Continue Reading
Kek me arra dhe rrush të thatë

Kek me arra dhe rrush të thatë

Perbersit: -3 kokrra vezë -12 lugë gjelle sheqer -12 lugë gjelle vaj luledielli -12 lugë gjelle miell -12 lugë qumësht pluhur -Një lugë caji sodë ëmëbëlsirash -Rrush të thatë dhe arra PËRGATITJA Rrahim vezët sëbashku me sheqerin, derisa sheqeri jetë shkrirë. Më pas shtojmë vajin. I përzjejmë sëbashku. Hedhim edhe miellin, qumësht pluhurin dhe sodën […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins