Tag Archives: djath
Kraharor pule të mbushura me spinaq dhe djathë

Kraharor pule të mbushura me spinaq dhe djathë

Për 6 përsona nevojiten: 1 filxhan me djathë të grirë imtësisht , 1 filxhan me djathë Parmesan , 1/4 lugë çaji kripë , 1/4 lugë çaji pudër hudhre , 1/4 lugë çaji piper i zi , spinaq i prerë , 1 vezë , 6 copa kraharor pule , 1/2 filxhan verë të bardhë. Përgatitja: Për […]

Continue Reading
Gjoks i pjekur pule me katër lloje të djathërave

Gjoks i pjekur pule me katër lloje të djathërave

Përbërësit: -2 domate, -Vaj ushqimor, -Hudhër në formë të kokërrzave, -Borzilok, -Origano, -1 lugë vegetë, -1 lugë biber të zi, -1 qepë, -mish i gjoksit të pulës, -salcë me 4 lloje të djathërave dhe me 250 ml qumësht. Në një enë të qëndrueshme në zjarr renditni filetat e gjoksit të pulës, qiteni përmbi salcën e […]

Continue Reading
Speca të mbushur me djath feta në stil grek

Speca të mbushur me djath feta në stil grek

Përbërësit: 200 gr oriz me kokrrën e gjatë 1 lidhje majdanoz 50 gr ullinj jeshil pa fara 100 gr djathë feta 1 vezë krip piper 4 speca të mëdhenj 2 lugë vaj ulliri 250 gr domate të vogla – domate Cherry 1 lugë ullinj të zinj (ullinj të shtypur – të bërë krem) Mënyra e […]

Continue Reading
Sallatë jeshile me kërpurdha dhe djath

Sallatë jeshile me kërpurdha dhe djath

Përbërsit: -Sallatë jeshile -qepë të njoma -Taboule e ftohte -Karrota të vogla -Kërpurdhat -Djath të bardhë. -Pak Qershi të thata. Asgjë e madhe…kërpurdhat dhe Djathin e bardhë ( të prerë në kubikë të vegjël) i pjekim për 4-5 minuta me pak borzilok. Pjekja bëhet meqë kjo si pjatë shërben si për hyrje, si për pjatë […]

Continue Reading
Patate të skuqura me salcë djathi dhe vezë

Patate të skuqura me salcë djathi dhe vezë

Përbërësit për 4 persona: 600 gr. patate , 200 gr. djathë kaçkavall, i butë, i grirë , 2 thelpinj hudhre të prera hollë , 100 ml. verë e bardhë , 200 ml. krem qumështi , 2 të kuqe vezësh , 2 lugë gjelle majdanoz , 60 gr. gjalpë , kripë dhe piper. Përgatitja 1. Lani shumë […]

Continue Reading
Supë me brokoli dhe djathë

Supë me brokoli dhe djathë

Përbërësit për 4 racione: 1 kokërr qepë e grirë , 300 g brokoli , 450 ml lëng zarzavatesh (ose 1 supë e koncentruar) , 450 ml qumësht gjysmë i skremuar , 60 g djathë parmixhan i grirë , pak arrë e sapogrirë , kripë dhe piper i zi (sipas dëshirës). Gatimi: 1. Në një tenxhere […]

Continue Reading
Presh me proshute dhe djath

Presh me proshute dhe djath

Perberesit:  1 kg presh (4 te medhenj)   250 ml qumesht 1 pako pure patatesh 300 gr kackavall i bute 8 feta proshute yndyre per taven  majdanoz piper Pergtitja: Pastroni preshin dhe priteni terthorazi. Vendoseni ne nje ene dhe mbulojeni me uje te valuar me kripe dhe lereni 12-15 minuta. Ziejeni 1/2 uje me 1 […]

Continue Reading
Patllixhan te mbushur me djath

Patllixhan te mbushur me djath

Perberesit: * 4 patellxhane * 4 qepe te njoma * 2 speca jeshil * 2 domate * 5 gjethe feslegeni * 2 veze * 1 gote uji me djath te bardhe dhe kackavall * majdanoz * piper i zi dhe i kuq * vaj ulliri * kripe Pergatitja: Patellxhanet piqini ne zgare dhe qerojini. Ne […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins