Tag Archives: domate
Omëletë me domate

Omlet me domate

Nevojiten: 4 vezë , 4 domate , 1 qepë , vaj , kripë dhe pak sheqer. Përgatitja: Omëleta me domate përgatitet sikur omëleta e zakonshme, por më pare përgatiten domatet. Domatet qërohen me një thikë të mprehtë, priten rriska-rriska të holla dhe qiten në fultere ku është fërguar qepa e grirë shumë hollë me gjalpë. […]

Continue Reading
Domate të mbushura me shpageta

Domate të mbushura me shpageta

Për 4 persona nevoiten: 4 domate, 125 gr shpageta , 3 copë djathë i shkrirë, 2 dl shtalp , 1/2 koke qepë , 1 lugë salcë domatesh , 1 thelb hudhër , 50 gr gjalpë , vaj, kripë dhe piper i zi. Përgatitja: Në tenxhere në zjarr me ujë i ziejmë shpagetat. Domateve ua presim […]

Continue Reading
Omlete me domate

Omlete me domate

Përbersit : vezë : 1 ose 2 kokrra, domate : 1 kokërr mesatare, qumësht : 1 lugë gjelle, kripë, piper, majdanoz. Pergatitja: Domatet vihen në ujë të vluar 3-4 sekonda që t’u dalë më lehtë cipa dhe grihen në kubikë të vegjël. Në një enë me yndyrë hidhen domatet, kaurdisen, shtohet kripë, piper, majdanoz dhe […]

Continue Reading
Qofte me salcë domatesh

Qofte me salcë domatesh

Nevojiten: 1/2 kg.mish të bluar, 1 qepë në rende, 1 vezë, majdanoz të grirë hollë,1 lugë mustardë, kripë, piper dhe vaj për skuqje. Për salcë nevojiten: 4 domate, 3 lugë vaj, 1 qepë e kaluar në rende, 3 thelpinj hudhre, erëza sipas dëshirës,nenexhik, feslixhen ose rigon. Përgatitja: Në masën e mishit të bluar, hidhet qepa […]

Continue Reading
Supe me domate

Supe me domate

Perberesit: *5 kokrra domate e renduar *5 gota uji uje *2 gota uji qumesht *1 luge miell *2 luge gjalp *djath kackavall i renduar *kripe Pergatitja: Ne nje tenxhere me gjalp skuqni miellin dhe hidhni nga pak qumesht. Shtoni domatet dhe vazhdoni te perzini. Pastaj shtoni ujin dhe vazhdoni te perzini derisa supa te trashet. […]

Continue Reading
Salcë domatesh me speca

Salcë domatesh me speca

Përbërësit – 725 ml vaj farërash -75 gr miell -7 qepë të vogla – 4 speca djegës – 2 speca të gjelbër – 800 gr domate të pjekura – 250 ml qumësht – hudhër, kripë, piper Përgatitja Në një tenxhere të madhe ngrohni vajin me zjarr mesatar. Hidhni pak nga pak miellin dhe vazhdoni ta […]

Continue Reading
Domate e speca të mbushur me oriz

Domate e speca të mbushur me oriz

Për 4-5 persona duhen: -speca 8 copë -domate 4 copë -vaj 2 filxhan kafeje -qepë 2-3 kokrra -oriz një filxhan çaji -kripë, piper i zi, majdanoz, kopër Përgatitja: Specat dhe domatet bëhen njëlloj si më sipër, ndërsa për përgatitjen e mbushjes veprohet kështu: në një enë me yndyrë skuqet qepa e grirë hollë, pastaj shtohen […]

Continue Reading
Domate te mbushura me proshute

Domate te mbushura me proshute

Perbersit: -3 domate te medhaja -3-4 luge buke te grire -3 veze -majdanoz Proçedimi Lani mire domatet, i thani me nje leter kuzhine i prisni pak me lart se gjysma dhe i zbrazni nga farat dhe uji.Domate te mbushura. Ne nje tigan pa vaj skuqni proshuten deri sa te behet krokante, me pas shtoni buken […]

Continue Reading
Qofte me lëng domateje

Qofte me lëng domateje

Përbërësit: 500 gr mish të grirë, 1 qepë, 2 verdha vezësh, 1 tufë majdanoz, 5 thelpinj hudhër, 4 lugë bukë e thekur e bluar, për salcën, lëng domate, 2 lugë vaj ulliri, 100 gr djathë kaçkavall. Përgatitja Në fillim hedhim mishin dhe produktet e tjera një e nga një, i përziejmë dhe bëjmë qoftet. I […]

Continue Reading
Bamje me domate

Bamje me domate

Përbërësit: 600 gr bamje të qëruara, 2 qep të mëdha të prera thela, 1 hudhër, 3 domate të mëdha, të bëra në rende, 2 domate të mëdha të prera thela, 1 lidhje majdanozi të prerë, 1 filxhan me uthull, 1 filxhan me vaj dhe 1 filxhan me ujë, 1 lugë e vogël me krip, ½ […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins