Tag Archives: karrota
Strudel me spinaq dhe karrota

Strudel me spinaq dhe karrota

Përbërësit për 8 persona: 1 ose 2 peta byreku , 450 gr. spinaq , 400 gr. karota , 50 gr. djathë kaçkavall 2 thelpinj hudhre , 1 tufë majdanoz , 60 gr. pistakë (fistekë) , 50 gr. rrush i thatë , 2 lugë gjelle vaj ulliri , 40 gr. gjalpë , 1e kuqe veze , kripë, […]

Continue Reading
Mish me karota

Mish me karrota

Perberesit: – mish viçi 500 g – pak sheqer – karota 150 g – majdanoz 1 tufë – gjalpë 2-3 lugë gjelle – qepë Përgatitja Mishin e presim në 4 racione, e skuqim dhe e vëmë në tenxhere. Në yndyrën që kemi skuqur mishin, shtojmë qepë të grira hollë, e përziejmë sa qepa të zverdhet, […]

Continue Reading
Supë krem-karota

Supë krem-karrota

Për 4-5 persona nevojiten: lëng mishi ose ujë 1,5 litra, karota 500 gr, qepë 1 kokërr, selino, gjalpë 50 gr, qumësht l filxhan çaji, vezë l kokërr, fetë buke l copë, kripë, piper i zi, miell 1 lugë gjelle. Pergaditja: Në tenxhere me yndyrë kaurdisen qepët, selinoja, hidhet lëng mishi ose ujë i vluar dhe […]

Continue Reading
carrotsoup

Supe me karrota dhe patate

Perbersit: -20 g gjalpe – 1 qepe -3 karrota -2 patate -1 l brodo -150 ml krem qumeshti i tharte ose 150 ml kos -2 luge koprre te grire Proçedimi Pastroni dhe qeroni perimet. I prisni ne kube dhe i skuqni per 5 minutane nje tigan ku me pare keni shkrire gjalpin.Shtoni brodon dhe lereni […]

Continue Reading
Supe me karrota dhe portokall

Supe me karrota dhe portokall

Perberesit *250 gr karrota *1/2 gote uji me leng portokalli *1 qepe e vogel *nje luge rigon *kripe,piper i zi *4 gota uji *1 luge gjelle vegete *1/2 filxhan kafeje vaj ulliri Pergatitja: Se pari pritini karrotat ne forme kubash te vegjel edhe qepen imet. Vijini se pari karrotat te skuqen pastaj dhe qepet. Si […]

Continue Reading
Lulelaker-me-karrota

Lulelaker me karrota

Për 4 persona -1 lulelaker -2 karrota -1 kokerr qepe -4 thelpinj hudher -1 domate – vaj ulliri -kripe -sheqer Hidhni vajin ne nje tenxhere dhe shtoni qepen, hudhren, karrotat e prera kub, skuqini derisa te nderroje ngjyra e karrotave. Siper shtoni lulelakren e ndare ne degeza dhe siper lulelakres domatet e prera kub. Shtoni […]

Continue Reading
Karrota me oriz

Karrota me oriz

Perberesit: * 1 kg karrota * 2 kokrra qepe * 2 kokrra domate * 2 luge gjelle oriz * 2 luge caji rrush i thate (per gjelle) * vaj ulliri * kripe * koper per zbukurim Pergatitja: Prisni qepet ne forme gjysem rrethore dhe skuqini ne vaj ulliri. Karrotat pritini ne forme pak te pjerret […]

Continue Reading
Kek me karrota

Kek me karrota

Përbërësit e nevojshëm: 380 gr miell, 100 gr gjalpë/margarinë, 100 gr bajame, arra të grira, 300 gr karota të grira, 3 kokrra vezë, 3 lugë gjelle sheqer sodë buke. Në një tas të thellë përzihet mielli, soda, sheqeri, vezët dhe gjalpi i cili duhet të jetë i butë (në temperaturë dhome). Rrihen derisa të bëhet […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins