Tag Archives: kerpudha
Rizoto me kerpudha dhe salcice

Rizoto me kerpudha dhe salcice

Perbersit: *120 grame oriz skoti *80 grame kerpudha *70 gram salcice italiane *2 gram koncetrat pule *1 zaferano(erez) *10 gram gjalp *5 gram vaj ulliri *30 ml vere e bardhe *20 gram grana padano(djathe) *1 gram majdanoz *10 gram qepe Pergatitja: Ziejme orizin (15 minuta) dhe me pas skuqin qepen me gjalp dhe duke shtuar […]

Continue Reading
Pulë me kërpudha

Pulë me kërpudha

Nevojiten: 4 copë mish të bardhë të pulës (ose kofshë) pa lëkurë e eshtra , 250 gr kërpudha të grira , 1 filxhan qumësht , 1 filxhan kafeje verë të bardhë , 1 filxhan galetë , 1 të bardhë lë vesë , lëngun e gjysmë limoni , gjysmë luge kopër të thatë , kripë, piper. […]

Continue Reading
Filetë viçi me kërpudha

Filetë viçi me kërpudha

Për 2 persona nevojiten: 2 fileta mish viçi (rreth 180-200 gr.) , 2 lugë gjelle vaj ulliri , 1 lugë gjelle gjalpë , 1 filxhan kërpudha të prera , 1 filxhan lëng mishi , 2 lugë gjelle brandi , hudhër , kripë dhe piper i kuq dhe i zi. Përgatitja 1. I lyeni filetat nga […]

Continue Reading
Supe me kerpudha

Supe me kerpudha

Perberesit: *500 gr kerpudha te grira ne copeza te vogla *2 luge gjelle gjalp *1 kokerr qepe *3 luge gjelle miell *1 liter uje ose leng mishi *2 gota uji qumesht *piper *kripe Pergatitja: Skuqni pak qepen e grire holle, shtoni miell dhe e perzini. Pastaj hidhni ujin dhe pasi te ziej shtoni kerpudhat dhe […]

Continue Reading
Sallatë jeshile me kërpurdha dhe djath

Sallatë jeshile me kërpurdha dhe djath

Përbërsit: -Sallatë jeshile -qepë të njoma -Taboule e ftohte -Karrota të vogla -Kërpurdhat -Djath të bardhë. -Pak Qershi të thata. Asgjë e madhe…kërpurdhat dhe Djathin e bardhë ( të prerë në kubikë të vegjël) i pjekim për 4-5 minuta me pak borzilok. Pjekja bëhet meqë kjo si pjatë shërben si për hyrje, si për pjatë […]

Continue Reading
Sallate me Kerpudha

Sallate me Kerpudha

Përbërësit: -1 marule -2 veze -1 tufe selino -1 ls mustradë -2 endivi -1 ls uthull -100 g panxhar i kuq -3 ls vaj -100 g kerpudha -nenexhik -proshutë,kripë , piper Lahen me kujdes sallata , endivitë , selinoja dhe fshihen mire.Pritet panxhari ne copa te vogla pastaj qërohen kerpudhat , lahën dhe thahën.Zihen vezët […]

Continue Reading
Kerpudha Fagotini

Kerpudha Fagotini

Perberesit: 500 gr kerpudha 60 gr proshute e grire holle   4 luge luge vaj ulliri   1 qepe e grire holle   1 luge majdanoz   rozmarine   2 gjethe sherebele   60 gr brume per pete nga ngrirja   1 veze e rrahur   1 thelpi hurdher   kripe piper i sapo bluar. […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins