Tag Archives: makarona
Makarona te furrës me spinaq dhe proshutë

Makarona te furrës me spinaq dhe proshutë

Për 4 persona nevojiten: • 300 gr makarona të vogla • ½ l qumësht • 250 gr. djathë kaçkavall të grirë • 1 qepë të prerë hollë • 200 gr. spinaq të zier • 40 gr. gjalpë • 40 gr. miell • 1 lugë vaj ulliri • 6 feta proshutë e pjekur • 2 lugë […]

Continue Reading
Kanelonia (makarona me mbushje)

Kanelonia (makarona me mbushje)

Përbërësit: 1 pako makarona 250gr, kima derri dhe viçi bashke, një qep, 2 domate, 1/5 gotë verë të bardhë, pak kanellë, 1 filxhan çaji, djathë te grirë, kripë, piper. Për salcën: Pasata 500gr, 1 thelbi hudhër, 1 lugë gjellë sheqer, 3 lugë gjelle gjalpë, 4 lugë salcë të bardhe, kripë, piper. Përgatitja: Marrim qepen e […]

Continue Reading
Makarona Greke

Makarona Greke

Perberesit: -2 domate, te prera ne kube -250 gr djath te bardhe, te prere ne kube -majdanoz, i grire imet -rigon i thate -kripe -piper i zi i bluar -vaj ulliri -leng i 1 limoni -1 pako penne ose rigatoni (apo cdo lloj makaronash te shkurtra) -150 gr ullinj te zinj, pa berthame – zjejme […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins