Tag Archives: oriz
Pilafi i Barbie-t

Pilafi i Barbie-t

Përbërësit: *2 gota oriz për pilaf, *një qepë të grirë, *vaj ulliri, *4 gota lëng i panxharëve të zier, kripë, piper   Hedhim në një tenxhere vajin dhe qepën e grirë dhe e lëmë sa të marrë pak ngjyrë. Shtojmë orizin dhe e lëmë sa të marrë ngjyrë të artë. Pastaj shtojmë lëngun e panxharëve, […]

Continue Reading
Rizoto me perime

Rizoto me perime

Përbërësit * oriz per rizoto 4 filxhan * gjalpe sipas deshires * perime te ngrira ( mikse me bizele, miser, karrota,) sipas deshires 500 gr te gjitha * safron (zafferrano) * kripe sipas deshires Udhëzime per pregaditje Ne nje Tigan te madh hedhim Pak yndyre e gjalpe, ose vetem gjalpe. Shtojme perimet dhe i leme […]

Continue Reading
Rizoto me fruta deti

Rizoto me fruta deti

Përbërësit * oriz 3 filxhane caji * kallamare 1 pako * karkaleca 1 grusht * majdanoz 7 tufa * hudher 7-8 thelpinj * vere e bardhe 1/2 gote * uje 6 filxhane caji * vaj ulliri Udhëzime per pregaditje Presim imtesisht majdanozin dhe hudhrat dhe i kavardisim ne vajin e ullirit, shtojme kallamaret e prere […]

Continue Reading
Rizoto me kerpudha dhe salcice

Rizoto me kerpudha dhe salcice

Perbersit: *120 grame oriz skoti *80 grame kerpudha *70 gram salcice italiane *2 gram koncetrat pule *1 zaferano(erez) *10 gram gjalp *5 gram vaj ulliri *30 ml vere e bardhe *20 gram grana padano(djathe) *1 gram majdanoz *10 gram qepe Pergatitja: Ziejme orizin (15 minuta) dhe me pas skuqin qepen me gjalp dhe duke shtuar […]

Continue Reading
Krem orizi me qumësht dhe karamele me rozmarinë

Krem orizi me qumësht dhe karamele me rozmarinë

Përgaditja për 6 persona: 150 gram oriz, 1 litër qumësht, 3 lugë gjellë krem i trashë, 75 gram sheqer, 1 limon, vanile, 1 lugë gjelle pluhur, sheqer pluhur, pak kripë. Për karamelen: 12 lugë çaj, sheqer, 10 gram gjalpë, gjethe rozmarine të copëtuara Vendoseni orizin për 5 minuta në një tenxhere me ujë të vluar. […]

Continue Reading
Pulë dhe oriz furre

Pulë dhe oriz furre

Për 3 persona: Përbërësit: 3 filxhanë çaji oriz, 3 copa mesatare pule, 2 kokrra qepë. Marrim qepët i presim dhe i hedhim në tenxhere bashkë me pulën dhe i skuqim sa të marrin ngjyrë. Më pas i hedhim salsë pak piper dhe spec të kuq, ujë dhe i lejmë të ziejnë 30-40 min. Pastaj marrim orizin […]

Continue Reading
Pulë e mbushur me oriz, me mish qengji dhe kanellë

Pulë e mbushur me oriz, me mish qengji dhe kanellë

Kohëzgjatja: Përgatitja 10 min, Pjekja1 orë. Për 4-6 persona nevojiten: 1 pulë, 150 gr. mish qengji i grirë, 1 qepë e grirë, kanellë pluhur, 50 gr. oriz, 50 gr. fistekë, 20 dcl lëng pule, vaj luledielli, kripe e piper. Përgatitja: Pastroni orizin dhe ziejeni në lëngun e pulës. Ngrohni furrën në 210 grade celsius. Në një […]

Continue Reading
Pilaf me perime dhe mish qëngji

Pilaf me perime dhe peshk

Per ta bere kete pilaf sa me te lehte qe te jete e mundur, do ishte mire te preferoni qe perimet te piqen ne zgare.Si dhe orizi i perdorur eshte oriz kokergjate qe thuhet se eshte me `light` se orizi tjeter. Nuk po ju jap sasi ketu sepse secili ka guston e vet por nga […]

Continue Reading
Tave me oriz dhe mish te bardhe

Tave me oriz dhe mish pule

Përbërsit: -2 gota oriz i zier, – 2 gota djathë, -250 g gjoks pule të zier dhe të grirë, -1 filxhan qumësht, -1 qepë e grirë imët, -2 ve të rrahura, -1 lugë e çajit kripë, -2 lugë gjalpë e shkrirë, -1 lugë e çajit bazilik. Përgatitja: Ngrohet furra në 200*C. Tava lyhet më gjalpë. […]

Continue Reading
Tuna me oriz

Tuna me oriz

Përbërsit: -1/3 e gotës gjalpë, -1 qepë e vogël e grirë, -3 lugë gjelle miell, -1 e lugës së çajit kripë, -1/8 e lugës së çajit piper, -1 gotë qumësht, -1 e 1 gota djathë i copëtuar, -1 luë gjelle djathë permesan i grirë, -1 gotë oriz i gatshëm, -1 lugë gjelle majdanoz i grirë, […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins