Tag Archives: patate
Vezë me patate dhe speca të kuq

Vezë me patate dhe speca të kuq

Perbersit: -800 g patate – 1 ose 2 speca të kuq – 5-6 thelpinj hudhre – 8 ve – djathë -4 lugë vaj – kripë Përgatitja: Patatet zihen një ditë përpara ose në mëngjes, në mënyrë që të ftohen mirë e të forcohen. Nxehet furra në 200 gradë C. Patatet qërohen dhe priten në katrorë […]

Continue Reading
Patate në tigan

Patate në tigan

Përbërësit për 4 persona: * 1,2 kg patate * 2-3 qepë * kripë * piper i zi * majdanoz * vaj për fërgim Përgatitja: Patatet lahen e qitën të zihen për 40-45 minuta. Pas zierjes u derdhet uji dhe patatet lihen të ftohën. Në rastet me të mira ato mund të zihen një ditë më […]

Continue Reading
Patate shtepie

Patate shtepie

Perberesit: * 4 patate te ziera * 1 luge gjelle gjalp * 1/2 gote uji djath kackavall * 2 salcice * ullinj te zinj * ullinj jeshile * miser dhe bizele konservash * katraveca turshi * ketchup * majonez * kripe * piper i zi Pergatitja: Patatet e ziera bejini pure, siper hidhni gjalp, kripe […]

Continue Reading
Mish tul me patate dhe vezë

Mish tul me patate dhe vezë

Për 6 persona nevojiten: 1 kg patate , 150 g mish tul , 4 qepë , 6 vezë , majdanoz , salcë , vaj , kripë , piper i zi. Përgatitja: 1. Pastrojini qepët, lajini dhe grijini. Lajini edhe patatet, qërojini dhe pritini në kubikë të vegjël. 2. Në një tenxhere hidhni vajin dhe vendoseni […]

Continue Reading
Qengj i furrës me patate

Qengj i furrës me patate

Për 6-8 persona nevojiten: 2 kg mish qengji tul (kofshë ose gjoks) , 1 kg patate , 5 thelpinj hudhra të prera hollë , 1 degë rozmarinë të freskët , lëng i 1 limoni , vaj ulliri , kripë e piper. Përgatitja: 1. Lani mirë mishin, fshijeni dhe rregullojeni me kripë e piper. Vendoseni në […]

Continue Reading
Musaka me patëllxhanë

Musaka me patëllxhanë

Për 4-5 persona nevojiten: patëllxhanë 1 kg, vaj 3 filxhanë kafeje, qepë 2-3 kokrra mesatare, mish i grirë 200 gr ose një filxhan çaji, domate 3-4 kokrra hudhra 3-4 thelpinj, kripë, piper i zi, majdanoz. Përgaditja: Patëllxhanëve u hiqet bishti dhe maja, lahen, priten në feta të rrumbullakëta, në qoftë se patëllxhani është i hollë […]

Continue Reading
Kimë me patate dhe vezë

Kimë me patate dhe vezë

Për 6 persona nevoiten: 1 kg patate , 150 g mish tul (kimë) , 4 qepë , 6 vezë , majdanoz, salcë, vaj, kripë, piper i zi. Përgaditja: 1. Pastrojini qepët, lajini dhe grijini. Lajini edhe patatet, qërojini dhe pritini në kubikë të vegjël. 2. Në një tenxhere hidhni vajin dhe vendoseni në zjarr, shtoni […]

Continue Reading
Qofte Hasan Pasha (me pure)

Qofte Hasan Pasha (me pure)

Per 8 veta: Per qofte: – 750 gr mish i grire – 1 kokerr qepe – 2 veze – 2 feta buke e ndenjur, e lagur dhe e shtrydhur – piper i zi – kripe Per pure: – 5-6 patate – 1 veze – 2 luge gjelle gjalp – 1/2 gote uji qumesht – kripe […]

Continue Reading
Patate të reja

Patate të reja

Përbërsit: -675 g patate të reja të ziera me lëvore (të vogla), -5 qepë të reja, -3 lugë vaj ulliri, -1 lugë uthull e bardhë, -3 e lugës me semf, -175 g majonez, -3 lugë barishte të thata të qepës, kripë dhe piper i zi. Përgatitja: Zihen patatet në ujë me kripë. Prehen patatet imtë […]

Continue Reading
Musaka me patate

Musakë prej patateve pire

Përbërsit: -500 g mish i bluar -2 kg patate -1 qepë dhe i shtohet kripë, piper i kuq dhe piper i zi -pak qumësht 2 kg patate qërohen dhe zihen në ujë të njelmët. Pastaj kullohen, ndrydhen, i shtohet pak yndyrë ose margarinë dhe pak qumësht. Fërgohet 500 g mish i bluar me 1 qepë […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins