Tag Archives: patellxhan
Kroketa me patëllxhanë

Kroketa me patëllxhanë

Për 6 persona: Materialet: 1 kg. patëllxhan , 2 patate me madhësi të mesme , 1 filxhan djathë i bardhë i grirë , 1/2 filxhan djathë kaçkavall i grirë , 2 filxhanë galeta , 2 lugë gjelle majdanoz i prerë hollë 4 vezë , 2 filxhanë vaj gjelle, kripë dhe piper. Përgatitja: Në një tepsi […]

Continue Reading
Patëllxhanë të mbështjellë

Patëllxhanë të mbështjellë

Për 6 persona nevojiten: 3-4 patëllxhanë të mëdhenj, ½ kg mish i grirë viçi, 1 qepë me madhësi mesatare e grirë, 3 lugë gjelle margarinë, 2-3 domate të prera hollë, 2 lugë majdanoz të prerë hollë, 2 lugë gjelle arne (fara nga boça e pishës), 3 lugë gjelle rrush të thatë të bardhë, 2-3 lugë […]

Continue Reading
Sallatë me patëllxhan dhe qepë

Sallatë me patëllxhan dhe qepë

Përgatitja 15 min: Pjekja: 15 min. Kalori 137. Për 4 persona nevojiten: 2 qepë të bardha për porcion, patëllxhanë të mëdha , 2 thelpinj hudhre, 20 ml verë e bardhë, 30 ml uthull, 4 lugë vaj ulliri, gjysmë speci i gjelbër, gjethe mente, kripë, piper. Përgatitja: Qëroni qepët dhe pritini në formë unaze gjysmë cm […]

Continue Reading
Sallatë me patëllxhanë të pjekur

Sallatë me patëllxhanë të pjekur

Për 1 kg patëllxhanë duhen: -speca 200-300 gr -domate -vaj 5-6 lugë gjelle -uthull 3-4 lugë, hudhra 2 kokrra, kripë, piper i zi, majdanoz sipas dëshirës Përgatitja: Zgjidhen patëllxhanë të mëdhenj dhe të trashë, ngjyrë vjollcë dhe të butë. Piqen të paqëruar, pastaj u pastrohet lëvorja dhe tuli u grihet hollë me thikë ose kalohet […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins