Tag Archives: patligjan
Kroketa me patëllxhanë

Kroketa me patëllxhanë

Për 6 persona: Materialet: 1 kg. patëllxhan , 2 patate me madhësi të mesme , 1 filxhan djathë i bardhë i grirë , 1/2 filxhan djathë kaçkavall i grirë , 2 filxhanë galeta , 2 lugë gjelle majdanoz i prerë hollë 4 vezë , 2 filxhanë vaj gjelle, kripë dhe piper. Përgatitja: Në një tepsi […]

Continue Reading
Musaka me patëllxhanë

Musaka me patëllxhanë

Për 4-5 persona nevojiten: patëllxhanë 1 kg, vaj 3 filxhanë kafeje, qepë 2-3 kokrra mesatare, mish i grirë 200 gr ose një filxhan çaji, domate 3-4 kokrra hudhra 3-4 thelpinj, kripë, piper i zi, majdanoz. Përgaditja: Patëllxhanëve u hiqet bishti dhe maja, lahen, priten në feta të rrumbullakëta, në qoftë se patëllxhani është i hollë […]

Continue Reading
Sallatë me patëllxhan dhe qepë

Sallatë me patëllxhan dhe qepë

Përgatitja 15 min: Pjekja: 15 min. Kalori 137. Për 4 persona nevojiten: 2 qepë të bardha për porcion, patëllxhanë të mëdha , 2 thelpinj hudhre, 20 ml verë e bardhë, 30 ml uthull, 4 lugë vaj ulliri, gjysmë speci i gjelbër, gjethe mente, kripë, piper. Përgatitja: Qëroni qepët dhe pritini në formë unaze gjysmë cm […]

Continue Reading
Sallatë me patëllxhanë të pjekur

Sallatë me patëllxhanë të pjekur

Për 1 kg patëllxhanë duhen: -speca 200-300 gr -domate -vaj 5-6 lugë gjelle -uthull 3-4 lugë, hudhra 2 kokrra, kripë, piper i zi, majdanoz sipas dëshirës Përgatitja: Zgjidhen patëllxhanë të mëdhenj dhe të trashë, ngjyrë vjollcë dhe të butë. Piqen të paqëruar, pastaj u pastrohet lëvorja dhe tuli u grihet hollë me thikë ose kalohet […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins