Tag Archives: petulla
Petulla Tigani

Petulla Tigani

Për 4 person nevoiten: • 1-2/3 gota miell • 1/3 filxhan sheqer • 1-1/4 lugë çaji sodë buke • 2 të spërkatura kripë • 2 vezë • 1-2/3 gota dhallë • 1/3 filxhani vaj vegjetal Në një tas hidhen të gjithë përbërësit e mësipërm derisa formohet një brumë i hollë. Më pas në një tigan […]

Continue Reading
Petulla të shijshme

Petulla të shijshme

Perberesit: – 1 lugë sheqer – 1 qese pluhur sode – 200 mililitra qumësht – 2 qese sheqer vanilje – 200 gram miell – 2 vezë Përgatitja: Rrihen vezët, ndërsa në to ngadalë shtohen sheqeri dhe vanilja. Kur gjithçka do të përzihet mirë, zvogëlohet shpejtësia e mikserit dhe gradualisht shtohet qumështi, mielli dhe soda. Nëse […]

Continue Reading
Petulla berlina

Petulla berlina

Perberesit: – 500 gr miell – 40 gr tharm – 125 ml qumësht -100 gr sheqer – 100 gr margarinë – 1 ve – yndyrë për pjekje. Procedura: Mielli qitët në një enë, në mes qitët tharmi i bukës, që zbutet në qumësht të vakët. Për rreth miellit, qitët sheqer, pakëz kripë dhe margarina e […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins