Tag Archives: portokall
Patate me pule dhe leng portakalli

Patate me pule dhe leng portakalli

Perberesit: -1 pule -1 kg patate -1 gote me leng portokalli -gjysem gote vaji -piper Pergatitja: vendosim pulen qe te zjeje.Presim patatet ne forme kubiku.Shtrydhim 2 ose 3 portokalle(ne shtrydhese).Heqim pulen nga zjerja.hapim vend tek patatet per te vendosur pulen qe te piqet bashke me patatet.Kur mbaron pjekja.Ju keshilloj qe ti lini pak patatet te […]

Continue Reading
Supe me karrota dhe portokall

Supe me karrota dhe portokall

Perberesit *250 gr karrota *1/2 gote uji me leng portokalli *1 qepe e vogel *nje luge rigon *kripe,piper i zi *4 gota uji *1 luge gjelle vegete *1/2 filxhan kafeje vaj ulliri Pergatitja: Se pari pritini karrotat ne forme kubash te vegjel edhe qepen imet. Vijini se pari karrotat te skuqen pastaj dhe qepet. Si […]

Continue Reading
Sallatë me mollë, portokall e qepë

Sallatë me mollë, portokall e qepë

Për 1 person nevojiten: 1 portokall e ndarë në thela ½ mollë jeshile e athët, fetat e holla të së cilës I ndajmë përgjysmë 1 qepë e vogël e kuqe e prerë hollë në feta rrethore Lëngu I ½ limoni për të lyer fetat e mollës që të mos oksidohen 1 lugë gjelle lëng portokalli […]

Continue Reading
Krem karamel me portokall

Krem karamel me portokall

Perberesit: -1/2 liter qumesht -1 bustine vanilje -2 portokalle me shume leng -100gr sheqer -1 luge rum (ose arome rumi) -5 veze Me ndihmen e nje thike te mprehte qerojme lekuren e portokalleve, i shtrydhim lengun dhe e leme ne nje ane. Ne nje tenxhere cojme ne zierje qumeshtin me lekuren e portokalleve dhe vaniljen. […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins