Tag Archives: speca
Vezë me patate dhe speca të kuq

Vezë me patate dhe speca të kuq

Perbersit: -800 g patate – 1 ose 2 speca të kuq – 5-6 thelpinj hudhre – 8 ve – djathë -4 lugë vaj – kripë Përgatitja: Patatet zihen një ditë përpara ose në mëngjes, në mënyrë që të ftohen mirë e të forcohen. Nxehet furra në 200 gradë C. Patatet qërohen dhe priten në katrorë […]

Continue Reading
Speca mbushur

Speca mbushur

Përbërësit: -500 gram speca jeshile briosh -150 gram therrime buke -50g djathë integruar pecorino nga Puglia -30g vuri përballë ullinj të zi -1 bandë e majdanoz -vaj ekstra i virgjër ulliri -qumësht -1 veze -kripë Në një tas të vënë bukë, mbuluar atë me qumësht dhe le të thith. Në ndërkohë, të pastër speca, t’i […]

Continue Reading
Fergesa me speca e sallam

Fergesa me speca e sallam

Perberesit: – 500 gr sallam – 2 qepe – 2 speca te kuqe te prere holle – 1-2 domate te prera ne kubik – 3 luge vaj ulliri – 1 thelpi hurdher e grire – koper dhe piper Pergatitja: Prisni qepet ne feta te holla dhe perziejini  ne nje tigan me vaj te nxehte derisa […]

Continue Reading
Salcë domatesh me speca

Salcë domatesh me speca

Përbërësit – 725 ml vaj farërash -75 gr miell -7 qepë të vogla – 4 speca djegës – 2 speca të gjelbër – 800 gr domate të pjekura – 250 ml qumësht – hudhër, kripë, piper Përgatitja Në një tenxhere të madhe ngrohni vajin me zjarr mesatar. Hidhni pak nga pak miellin dhe vazhdoni ta […]

Continue Reading
Domate e speca të mbushur me oriz

Domate e speca të mbushur me oriz

Për 4-5 persona duhen: -speca 8 copë -domate 4 copë -vaj 2 filxhan kafeje -qepë 2-3 kokrra -oriz një filxhan çaji -kripë, piper i zi, majdanoz, kopër Përgatitja: Specat dhe domatet bëhen njëlloj si më sipër, ndërsa për përgatitjen e mbushjes veprohet kështu: në një enë me yndyrë skuqet qepa e grirë hollë, pastaj shtohen […]

Continue Reading
Speca te mbushur me oriz

Speca te mbushur me oriz

Përbërsit: -12 speca, -300 g oriz, -120 g patate, -1qepë, -2 dcl yndyrë, -5 g kripë dhe 5 g vegetë. Përgatitja: Orizi i pastruar qitet të zihet. Në ndëkohë, patatet e pastruara dhe të grira në rende dhe qepët fërgohen. Pas pak kohe qitet edhe orizi i zier dhe i kulluar dhe mëlmesat tjera. Me […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins