Tag Archives: spinaq
Strudel me spinaq dhe karrota

Strudel me spinaq dhe karrota

Përbërësit për 8 persona: 1 ose 2 peta byreku , 450 gr. spinaq , 400 gr. karota , 50 gr. djathë kaçkavall 2 thelpinj hudhre , 1 tufë majdanoz , 60 gr. pistakë (fistekë) , 50 gr. rrush i thatë , 2 lugë gjelle vaj ulliri , 40 gr. gjalpë , 1e kuqe veze , kripë, […]

Continue Reading
Zogj me salcë kosi e spinaq

Zogj me salcë kosi e spinaq

Përbërësit për 6 persona: * 3 zogj pule * 2 qepë * 750 g spinaq * gjalpë * 30 g miell * 300 ml kos * kripë, piper i zi Përgatitja: 1. Pritini përgjysmë zogjtë e pastruar dhe vendosini në një tenxhere me pak gjalpë për t’u skuqur. 2. Shtoni qepën, hidhni ujë sa të […]

Continue Reading
Kraharor pule të mbushura me spinaq dhe djathë

Kraharor pule të mbushura me spinaq dhe djathë

Për 6 përsona nevojiten: 1 filxhan me djathë të grirë imtësisht , 1 filxhan me djathë Parmesan , 1/4 lugë çaji kripë , 1/4 lugë çaji pudër hudhre , 1/4 lugë çaji piper i zi , spinaq i prerë , 1 vezë , 6 copa kraharor pule , 1/2 filxhan verë të bardhë. Përgatitja: Për […]

Continue Reading
Mish viçi me spinaq

Mish viçi me spinaq

Nevojiten: 1 kg mish viçi (shpatull) e ndarë në pjesë , 3 domate të grira , 1 kg spinaq , ½ filxhan çaji me vaj ulliri , kripë , piper. Përgatitja: Në një tenxhere e nxehim vajin dhe skuqim mishin nga të dy anët sa të marrë ngjyrë. Hedhim domatet e grira, kripën, piperin dhe […]

Continue Reading
Mish vici e shoqeruar me spinaq

Mish viqi e shoqeruar me spinaq

Perberesit: -Mish tul, 2 qepe -2 karrota -2 speca, -1kg spinaq -2gj.dafine, -pak salce,kripe e piper, -30ml vere te bardhe. Pergatitja: Rrahim mishin,e kriposim.E skuqim ne nje tigan.E shuajme me vere.I shtojme 1-2 gjethe dafine,e perziejme lehte.Ne nje tigan tjeter zverdhim qepen ne forme gjysem rrethi,karrotat ne fije te holla po keshtu dhe specat.Hedhim salcen […]

Continue Reading
Supë me spinaq

Supë me spinaq

Përbersit; 1/2 kg spinaq 6 gota ujë 3 gota qumësht 3 lugë miell Gjalpë sipas dëshirës dhe syrit tuaj Kripë piper i zi Përgatitja: Grijeni spinaqin holle, në të njëjtën kohë në tenxhere hidhni ujin dhe qumështin . Miellin përzieni me qumësht para se ta hidhni në tenxhere në mënyrë që të mos mblidhet. Pasi […]

Continue Reading
Sallatë me spinaq dhe mollë

Sallatë me spinaq dhe mollë

Nevojiten: 2 lugë gjelle lëng i freskët portokalli , 2 lugë gjelle lëng i freskët limoni , 2 lugë çaji salcë (mustardë) , 2 lugë çaji mjaltë , 1/4 lugë çaji kripë , 1/8 lugë çaji piper , 1/2 filxhani me qepë të kuqe të grira vertikalisht disa fletë spinaq i freskët dhe i larë […]

Continue Reading
Spinaq me vezë

Spinaq me vezë

Përbërsit: 1 kg spinaq i fresket, 1 qepe, 5 veze, yndyre (per fergim), kripe, melmese (kripe e shtojce perimesh). Pastrohet spinaqi dhe grihet ne 2-3 pjese (fleta e spinaqit). Pasi te kemi vene yndyren te zjarr, hudhet qepa e grire imet dhe zbutet mire, pastaj hidhet spinaqi me kripe dhe te gjitha melmesat dhe fergohet […]

Continue Reading
Musakë me spinaq dhe oriz

Musakë me spinaq dhe oriz

Përbërsit: -300 g mish i bluar, -500 g spinaq, -150 g oriz, – 3 lugë margarin, pak majdanoz, kripë, specall, piper, -2 qepë, -2 vezë. Përgatitja: Spinaqi pastrohet dhe grihet imët. Në një enë vihet margarini i shrirë dhe në të qitet spinaqi për tu fërguar pak. Ndaras duhet të fërgohet mirë qepa, të cilës […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins