Tag Archives: veze
Vezë me patate dhe speca të kuq

Vezë me patate dhe speca të kuq

Perbersit: -800 g patate – 1 ose 2 speca të kuq – 5-6 thelpinj hudhre – 8 ve – djathë -4 lugë vaj – kripë Përgatitja: Patatet zihen një ditë përpara ose në mëngjes, në mënyrë që të ftohen mirë e të forcohen. Nxehet furra në 200 gradë C. Patatet qërohen dhe priten në katrorë […]

Continue Reading
Omlete me domate

Omlete me domate

Përbersit : vezë : 1 ose 2 kokrra, domate : 1 kokërr mesatare, qumësht : 1 lugë gjelle, kripë, piper, majdanoz. Pergatitja: Domatet vihen në ujë të vluar 3-4 sekonda që t’u dalë më lehtë cipa dhe grihen në kubikë të vegjël. Në një enë me yndyrë hidhen domatet, kaurdisen, shtohet kripë, piper, majdanoz dhe […]

Continue Reading
Omlete me qepe

Omlete me qepe

Përbersit : vezë : 1 ose 2 kokrra, qepë të njoma : 2 copë mesatare ose të thatë : 1 kokërr mesatare, lyrë 2 lugë gjelle, kripë, piper. Pergatitja: Qepët e grira hollë kaurdisen me yndyrë derisa të vyshken, rrihen vezët me kripën, hidhen të qepët dhe përzihen e piqen. Omëleta paloset në formë roleje

Continue Reading
Mish tul me patate dhe vezë

Mish tul me patate dhe vezë

Për 6 persona nevojiten: 1 kg patate , 150 g mish tul , 4 qepë , 6 vezë , majdanoz , salcë , vaj , kripë , piper i zi. Përgatitja: 1. Pastrojini qepët, lajini dhe grijini. Lajini edhe patatet, qërojini dhe pritini në kubikë të vegjël. 2. Në një tenxhere hidhni vajin dhe vendoseni […]

Continue Reading
Kimë me patate dhe vezë

Kimë me patate dhe vezë

Për 6 persona nevoiten: 1 kg patate , 150 g mish tul (kimë) , 4 qepë , 6 vezë , majdanoz, salcë, vaj, kripë, piper i zi. Përgaditja: 1. Pastrojini qepët, lajini dhe grijini. Lajini edhe patatet, qërojini dhe pritini në kubikë të vegjël. 2. Në një tenxhere hidhni vajin dhe vendoseni në zjarr, shtoni […]

Continue Reading
Patate të skuqura me salcë djathi dhe vezë

Patate të skuqura me salcë djathi dhe vezë

Përbërësit për 4 persona: 600 gr. patate , 200 gr. djathë kaçkavall, i butë, i grirë , 2 thelpinj hudhre të prera hollë , 100 ml. verë e bardhë , 200 ml. krem qumështi , 2 të kuqe vezësh , 2 lugë gjelle majdanoz , 60 gr. gjalpë , kripë dhe piper. Përgatitja 1. Lani shumë […]

Continue Reading
Pilaf me mish dhe vezë

Pilaf me mish dhe vezë

Nevojiten: Oriz (100 gram ), Mish viçi, 2 kokrra vezë, Domate , Erëza (sipas dëshirës), Kripë, piper. Përgatitja: Zihet mishi dhe me lëngun e mishit përgatitet dhe pilafi (pilafi i ka masat 1 me 2, dmth. 1 gotë oriz donë 2 gota ujë të ngrohtë. Në fillim vihet pak gjalpë apo vaj ulliri dhe përzihet […]

Continue Reading
Spinaq me vezë

Spinaq me vezë

Përbërsit: 1 kg spinaq i fresket, 1 qepe, 5 veze, yndyre (per fergim), kripe, melmese (kripe e shtojce perimesh). Pastrohet spinaqi dhe grihet ne 2-3 pjese (fleta e spinaqit). Pasi te kemi vene yndyren te zjarr, hudhet qepa e grire imet dhe zbutet mire, pastaj hidhet spinaqi me kripe dhe te gjitha melmesat dhe fergohet […]

Continue Reading
Kunguj me veze

Kunguj me veze

Perberesit: * 4 kunguj * 1 qepe * 1 domate * 4 veze * 2 thelpinj hudhre * vaj ulliri * piper i zi * kripe Pergatitja: Ne nje tenxhere hidhni vajin e ullirit. Siper shtoni qepet e grira, kungujte e grire ne trashesine e gishtit, domatet e grira kub, hudhrat, kripe dhe piper dhe […]

Continue Reading
Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins